Prohlásil se za mesiáše, který započne apokalypsu nevěřícího světa – místo toho přivodil krutou záhubu na všechny členy své početné sekty včetně dětí. Smrt si pro většinu z nich přišla ve středisku Mt. Carmel, které se na celých 51 dní proměnilo v peklo na zemi.

Davidiáni – náboženské hnutí, které se v polovině minulého století odštěpilo od další separované sekty vycházející z církve Adventistů sedmého dne, se nechvalně proslavili až roku 1993, kdy se v čele s Davidem Koreshem pustili do víc jak měsíc trvajícího boje s americkými vládními agenty.

FOTO: Obléhání Waco – plamenná apokalypsa

Obléhání Waco – plamenná apokalypsa - 1024px-branch_davidian_compound_near_wacoObléhání Waco – plamenná apokalypsa - 1024px-mountcarmelfire04-19-93-dObléhání Waco – plamenná apokalypsa - 1024px-mountcarmelfire04-19-93-kObléhání Waco – plamenná apokalypsa - branch-davidian-fire-01-gty-jc-180103_16x9_992Obléhání Waco – plamenná apokalypsa - david-koresh-full
Další fotky
Obléhání Waco – plamenná apokalypsa - 800px-oklahomacitybombing-df-st-98-01356

Podobné příběhy mají často v pozadí jednu silnou fanatickou personu. V tomto případě jí byl Vernon Wayne Howell, později známý pod svým náboženským jménem David Koresh.

I jeho minulost, dětství a dospívání je jak ze stereotypní příručky pro budoucí psychopaty. Jeho svobodná matka byla ve skutečnosti čtrnáctileté děvče, které později uvízlo ve vztahu s násilnickým alkoholikem. Koresh tak později vyrůstal se svými prarodiči a nakonec následoval, možná nevědomky, šlépěje svého pravého otce. Ve svých 22 letech měl ilegální vztah s (později těhotnou) patnáctiletou dívkou, zamiloval se do dcery pastora a nakonec se přidal k Davidiánům – celý život hledal nějaké spirituální spojení.

David Koresh se svými manželkami.

A našel ho. Po románku s tehdejší vůdkyní sekty – 65letou Lois Roden – rychle stoupal na žebříčku hodností, ale po její smrti se lídrem stal její syn George Roden. Mezi ním a Koreshem vypukl ostrý boj o nadvládu nad sektou, Koresh byl dokonce donucen opustit náboženskou základnu Waco a po dva roky žil s pár stoupenci a novými členy v texaské poušti. George Roden ale udělal velkou chybu. Jednoho z členů Davidiánů zabil sekerou, potom co se onen nešťastník pokoušel prohlásit za proroka.

Co se nepovedlo jednomu, povedlo se druhému – po uvěznění Rodena se Koresh stal novým vůdcem sekty a rovnou se prohlásil za nového mesiáše. Všem mužům zakázal pít alkohol a jakýkoliv sexuální styk. Sám měl několik manželek (některé i nezletilé) a dětí. Předpověděl apokalypsu a začal shromažďovat v Mt. Carmel Center v texaském Wacu enormní množství zbraní.

13 hororových filmových příběhů, které se bohužel skutečně staly

Několik členů uprchlo a nahlásilo hromadění drog a zbraní. O sektu se tak začal zajímat i americký státní úřad pro alkohol, tabák a střelné zbraně. Na Mt. Carmel Center byla připravená razie, jejíž úspěch byl postaven na momentu překvapení. Ke Koreshovi se zprávy o razii dostaly včas – připraven se svým týmem následovatelů čekal na 76 ozbrojených agentů. Vypukla přestřelka. Dodnes se neví, kdo začal.

Po prvním dni bojů zemřelo několik Davidiánů i amerických agentů. Peklo ale teprve začalo. 51 dlouhých dní trvalo celé obléhání, tentokrát i s agenty FBI a národní gardou USA. Strach z hromadné sebevraždy dohnal státní zástupkyni ke schválení finálního rozhodnutí – ozbrojeného úderu s tanky v čele.

Lois Roden – bývalá vůdkyně sekty, s níž měl Koresh v jejích skoro sedmdesáti letech poměr.

Během útoku vypukl požár, dodnes neznámého původu. Možná ho úmyslně založili sami Davidiáni. Už okolo 13:00 je většina obyvatel davidiánského centra Mt. Carmel po smrti. Celkem zemřelo 76 Davidiánů, z toho 21 dětí a dvě těhotné ženy. V mnoha případech se jednalo o sebevraždy nebo i vraždy – tělo jednoho malého dítě bylo nalezeno s bodnými ranami na hrudi.

Třiatřicetiletého Davida Koreshe zřejmě onoho dne zastřelil jeden z jeho nejbližších spolupracovníků. V domě, který byl nakonec srovnán se zemí a dnes na jeho místě stojí dřevěná kaplička, bylo nalezeno 150 zbraní a 8000 kusů munice.

Smutná je i další související událost – bombový útok v Oklahoma City – nejtragičtější teroristický útok před 11. zářím 2001. Tehdy šestadvacetiletý Timothy McVeigh usmrtil přichystanou bombou 168 lidí včetně několika dětí. Motiv? Údajná pomsta za krvavé obléhání ve Wacu.

Jan Králík

Komentáře