Rozpustilému „Tadovi“, kterého mnozí považovali za dětský postrach Bílého domu (nezdráhali se ho nazývat třeba gobliním mládětem), Abraham Lincoln odpustil téměř vše. Dvojici sblížila tragická rodinná událost, jež byla pouze jednou z řady dalších neštěstí řítících se na rodinu amerického prezidenta.

„Pekelné“ dítko se narodilo manželům Lincolnovým roku 1853. Thomas „Tad“ Lincoln III. byl nejmladším ze čtyř sourozenců, setkal se však jen s bratrem Robertem a Williamem – prostřední Edward, rozkošné, citlivé a milující dítko, zemřelo měsíc před čtvrtými narozeninami.

Přezdívku „Tad“ si vysloužil nedlouho po narození od svého otce pro svou velkou hlavu a neschopnost zůstat v klidu („tadpole“ znamená v angličtině pulec). Z neustále se mrskajícího nemluvněte nakonec vyrostl hyperaktivní raubíř, který během Lincolnova úřadování v Bílém domě spojil síly se svým o tři roky starším bratrem Williamem.

FOTO: Tři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna

Tři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna - edward-baker-lincoln-1Tři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna - WILLIETři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna - tad-lincoln-1864Tři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna - unnamed-1Tři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna - mary-willie-tad-lincoln
Další fotky
Tři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna - abraham-and-tad-lincolnTři tragicky zesnulí synové Abrahama Lincolna - tad-lincoln

Dvojice mohla volně pobíhat po prostorách Bílého domu, dveře neměla zavřené ani do takových místností, kde zrovna probíhaly důležité prezidentské schůzky týkající se právě zuřící občanské války. „Tad“ s Williem například s radostí tahali všemožné věci ze šuplíků a knihoven, lezli na střechu, ujídali jídla připravená pro hosty, vybírali „vstupné“ za navštívení „tatínka“ nebo sbírali všelijaká zvířata.

Nezbedné chování vytáčelo služebnictvo, návštěvníky, ale i spolupracovníky Abrahama Lincolna – ten se „šprýmům“ svých synů vždy jen smál. Ale netrvalo dlouho a rodinu Lincolnových zasáhlo druhé nečekané úmrtí – „Tad“ a William dostali břišní tyfus. Zatímco malý „Tad“, mistr všech nezbedností, se z nemoci dostal, starší William zemřel ve věku 11 let.

Rodina Lincolnových roku 1861.

Po smrti milovaného bratra se „Tad“ přimkl ke svému otci, který truchlil již pro druhého syna. „Tad“ dle výpovědi Lincolnova sekretáře Johna Haye (který jej neváhal označit za „mládě goblina“) například často usínal pod otcovým stolem – ten jej pak po práci přehodil přes rameno a uložil ke spánku.

Další rána přišla s atentátem na samotného Lincolna roku 1865. Již tak emočně pošramocený „Tad“ přišel o otce. Zdrcená Mary Lincoln se synem Robertem a „Tadem“ se přestěhovala do Chicaga a zanedlouho do Evropy, kde v Anglii a Německu strávili několik let.

Nečekaná minulost Abrahama Lincolna. Americký prezident byl za mlada úspěšným wrestlerem

Smrtka neotálela a Lincolny nečekaně navštívila ještě jednou. Tentokrát si červenci roku 1871 přišla pro sotva dospělého „Tada“. Thomas „Tad“ Lincoln zemřel ve věku 18 let, nejspíš na tuberkulózu. Mary byla natolik rozrušená, že se nedokázala ani zúčastnit již třetího pohřbu svého syna.

Jan Králík

Komentáře