Nemáte čas dopravit potomka k prarodičům? A napadalo vás ho takhle poslat poštou? Dnes už by vám takový kousek neprošel, ale právě takto, před více jak sto lety, vyřešilo svůj zapeklitý problém několik vynalézavých rodičů – stačilo zaplatit za “zásilku”, přilepit známku na kabát a jelo se!

V prvních měsících, kdy USPS (Poštovní služba Spojených států amerických) roku 1913 spustila možnost odesílání větších a hmotnějších poštovních balíků (do onoho roku mohla mít zásilka pouze omezenou váhu), se několik mazaných rodičů rozhodlo využít nepřesné specifikace nové služby a poštou tak poslala svoje vlastní dítě.

FOTO: Fotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální

Fotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální - Mail-babies (4)Fotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální - Mail-babies (3)Fotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální - Mail-babies (2)Fotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální - baby-mail-sadFotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální - mailing-babies (2)
Další fotky
Fotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální - mailing-babies (1)Fotografie z dob, kdy ještě posílat děti poštou nebylo nelegální - 40F045B300000578-0-image-a-21_1496157187915

Nový servis totiž do detailu nevymezil, co se vlastně smí a nesmí poštou zasílat. Několik Američanů tak využilo příležitosti a pošťáci se museli postarat o doručení takových prapodivných věcí jako rakví, psů, vajíček a dokonce i dětí – jízdenka na vlak byla přece jen o dost dražší.

První zásilkou byl roku 1913 osmiměsíční James Beauge, kterého rodiče odeslali k babičce pouhou míli daleko. Za službu zaplatili 50 dolarů a 15 centů, z čehož bylo oněch 50 za pojištění „balíku“.

Šestiletá Edna Neffová zas byla poštou poslána na poněkud delší cestu ke svému otci – 720 mil daleko. V nejslavnějším případu z roku 1914 figurovala šestiletá May Pierstorffová, kterou rodiče zaslali k babičce se všemi správnými náležitostmi – cestovala mezi zásilkami v železničním poštovním voze se známkou připnutou na kabátě.

Otrok Henry „Box“ Brown poslal sám sebe v krabici poštou, aby se dostal na svobodu

Bizarní praktice byl utnut tipec o dva roky později od spuštění služby a lidská mláďata tak přestala být považována za poštovní balíky.

Jan Králík

Komentáře