Máte dvě hlavy? Nemáte. Tak nepotřebujete ani dva límce na košili.

Pánská košile v současné formě je dokonalá, aspoň tedy dokud trvá něco jako současnost. Když se někdo snaží vylepšit něco, co je dokonalé, obvykle to nedopadne dobře. Stačí se podívat třeba na současný vozový park.

Příliš mnoho prvků působí ve výsledku ne stylově, ale rušivě.

Příliš mnoho prvků působí ve výsledku nikoli stylově, nýbrž rušivě. Jako třeba hodně chlapů na swingersparty.

Pánská košile si prošla staletým vývojem a po vyzkoušení svých možností a variací, kupříkladu přídavných vysokých límců, se ustálila na současné esteticky uspokojující podobě. Většina mužů i krejčovských domů to pochopila. Před dvěma lety však kdosi přesto přišel s dvojitým límcem. Spíš taková schválnost to byla. Bylo by možné nad tím mávnout rukou, jenže: dvojitý límec se celkem ujal a tento plevelný trend se začal šířit. Vyrábí se v dalších a dalších variacích a spousta mužů dvojitý límec stále nosí. A dokonce dobrovolně, aniž by na ně někdo mířil útočnou puškou CZ 805 Bren.

Tohle je prostě špatně. Všechno.

Tohle je prostě špatně. Všechno.

Proč je nenosit?

V případě, že nenosíte košile a saka, může se dvojitý límec zdát jako zajímavý a výrazný prvek, kterým oživíte svůj business casual outfit. V teorii to celkem dává smysl. Jenže oživíte prd. Marginálně zajímavé to bylo možná v roce 2011, ale to byly vaše spolužačky taky. A kde jsou dneska? Pokud pro to máte cit a chcete vnést trochu extravagance do svého looku, zvolte výraznější sako, barevné ponožky či tkaničky, neotřelé boty nebo doplňky, ale na stylovou čistotu košile nesahejte. A dvojité límce ještě v kombinaci s jiným vzorem, prošíváním nebo několika knoflíky? To už si k tomu můžete rovnou pronajmout labutě, autodrom a střelnici.

Když byla tato košile šita, všichni na Savile Row cítili nerovnováhu v síle.

Když tuto košili šili, na Savile Row se právě projevovala nějaká nerovnováha sil.

Jakou zvolit alternativu?

I šátek na vázanku udělá lepší službu. Nebo třeba i ta vzorovaná košile. Ale držte se minimalistických a klasických střihů. A hlavně, proboha: jeden límec! Jeden!

Komentáře