Nedávno jsem seděl jsem na vyhlášení Banky roku a pohled na většinu bankéřů nebyl z hlediska zvoleného oblečení zrovna povzbudivý. Na pozvánce stálo black tie, avšak ve smokingu s motýlkem bylo na Žofíně jen několik málo z nás. Zato jsme mohli vidět přehlídku tyrkysových kravat, červených motýlků a dokonce i manžestrových sak (!). Pánové nezlobte se, dámy prominou. Ale vzít si večer na Žofín lososovou košili a manžestrové sako může opravdu jen idiot. Bez diskuse a bez omluvy.

Co to znamená black tie?

Pokud na pozvánce uvidíte tento termín, vězte, že potřebujete smoking, bílou košili, černého motýlka a kvalitní boty. Žádná kravata, žádný bílý nebo červený motýlek a už vůbec ne šedý oblek. Black tie je set oblečení pro akce konající se po šesté hodině večerní. Jistě by se našlo mnoho dalších výkladů, ale základní je vědět, že jakmile uvidíte black tie, víte, že potřebujete smoking. Dříve se smoking nosil běžně, večeřelo se v něm a kdo ho neměl, tak křepelky a kuřátka jedl sám ve svém pokoji.

Black tie na svatbu?

Jak již bylo zmíněno, smoking před šestou večerní by se nosit neměl. Třeba ale v USA není smoking na svatbu výjimkou. Naopak v Británii to je nemyslitelné a tradice velí obléknout spíše stresemanna (o něm příště). V dobách nedávných platilo, že pokud jdete do opery, tak jedině ve smokingu. I to už není pravda a z některých světových operních budov vás dnes již pouze v černém obleku nevyvedou. Opět – neplatí to pro konzervativní Británii.

Smoking

Smoking se od klasického obleku liší v několik detailech. Barva je přípustná černá nebo maximálně temně modrá (to už je však celkem fashion pojetí smokingu). Klopy nejsou ze stejného materiálu jako sako, ale jsou potaženy lesklým materiálem. U smokingu na míru nebo dražší konfekce to je hedvábí. Levnější saka používají polyester nebo jinou umělou látku. Hedvábím jsou potaženy i knoflíky, a to jak přední, tak i rukávové. Klopa je nejčastěji špičatá nebo tzv. šálová, kapsy výpustkové a knoflík na saku je pouze jeden (jednořadové) nebo čtyři (dvouřadové sako). Kalhoty mají po stranách lampasy, tedy úzké lesklé pruhy. Ty mohou být v provedení výpustek nebo našívané (ale to je celkem nepodstatný detail). Dolní okraj kalhot může být zakončen jak klasicky, tak manžetami (jejich šířka 3,5 až 4 cm).

tux-jacket-09

Košile

Bílá. Žádná jiná barva nepřipadá v úvahu. Co se týče límce, nejsou pravidla v poslední době tak striktní. Nemusíte tedy mít klasický smokingový stojáček, ale dobře poslouží i normální límec. Manžety volte francouzské dvojité na manžetové knoflíčky. Zapínání na přední straně košile může být na smokingové knoflíčky (4 ks, velmi formální a slavnostní), skryté (knoflíky nejsou vidět, formální) nebo klasické s viditelnými knoflíky (nejméně formální, moderní).

Motýlek

Černý a hedvábný. Může být něčím zajímavý – například decetní červené podbarvení z druhé strany, velmi jemné černé kostičky nebo puntíky. Ideálně vázací. Není zrovna lehké motýlka uvázat, chce to trochu cviku, ale ručně uvázaný vypadá prostě lépe. Já sám jsem se učil motýlka vázat poměrně dlouho. Ruce mně prostě tzv. nešly. Nakonec jsem ho naučil vázat na koleně a po získání cviku bylo už poměrně lehké se to naučit klasicky vestoje na krku. Samozřejmě, pokud si doma nepřibijete ani háček na zeď, můžete si vzít i klasický zapínací motýlek.

black-tie-event-feat-1170x600

Boty

Černé, ideálné lakýrky. V angličtině se označují jako black polished (středně lesklé) nebo patent (velmi leské). Typ boty vybírejte oxford, tedy s uzavřeným sněrováním. Derby se ke smokingu nehodí.

shoess

Doplňky

Ve striktně formálním provedení black tie byste si měli pořídit ještě smokingový pás. V poslední době není jeho nošení vyžadováno, ale nic nezkazíte, pokud si ho koupíte. Pro odlišení od ostatních si můžete do klopy dát bílou květinu.

 

Máte doma smoking? Ne? Proč? Šli byste na akci, kde je předepsáno black tie, v obyčejném černém obleku? 

Komentáře