V rozlehlé nicotě vyrostla moderní stavba zcela měnící dojem okolního prostředí. Podívejte se na to, jak si architekt elegantně vyhrál s neobvyklou budovou zevnitř i zvenku.

Domek vznikl pro folkového zpěváka Chena Hongyua uprostřed zdánlivě nekonečné krajiny Vnitřního Mongolska (autonomní oblast Čínské lidové republiky), nedaleko města Ergun, kde vyrůstal.

FOTO: Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska

Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 6Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 12Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 16Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 19Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 23
Další fotky
Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 17Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 21Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 10Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 13Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 14Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 15Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 22Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 25Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - Černá kostka v pusté krajině Vnitřního Mongolska - 20

Chen inspiroval architekty ze studia Aleph-LiangChen svou dětskou vzpomínkou na knihu Robinson Crusoe. Od jeho patnácti let ho totiž „pronásledovala“ myšlenka na svou vlastní osamocenou „Noemovu archu“, podobnou popisu „pevnosti“ z Robinsona Crusoea, postavenou na rozlehlé travnaté pláni. Další inspirací byl Chenův prostý rodný domek ve vesnici Liangxi s jedním oknem na každé fasádě.

Na pláni tak vyrostla černá kostka pro svou osamocenost s těžko odhadnutelnými rozměry, jejíž hmotu zvenčí ruší pouze velké čtvercové otvory pro okna, které nabízí úchvatnou podívanou z interiéru na neustále se měnící přírodní atmosféru během dne, ale i ročních období a dokazuje, že i výhled na holé „nic“ může být zajímavý.

Továrenská ruina ze 17. století ukrývá nečekaně moderní bydlení. Původně ji chtěli zdemolovat

Budova obsahuje 98 m² o osmi místnostech velikosti 3x3x3 metru. V prvním podlaží se nachází vstupní prostor, kuchyň a jídelna v druhém pak ložnice, koupelna a studio, jež spojují neobvyklé rotující dřevěné dveře. I přestože je interiér vymalován černou barvou, nepůsobí skličujícím dojmem.

Největší podívanou je však jistě samotná téměř mimozemsky působící struktura „vznášející“ se pustou přírodní rovinou.

Jan Králík

Komentáře