Pokud přežijete výstup na skalnatou horu vysokou přes dva tisíce metrů, můžete oslavu svého života zapít lahodným čínským čajem v bývalém taoistickém chrámu.

Květinová hora – jak se jí v Číně díky své rostlinné siluetě pěti vrcholů říká – rozhodně není takovým neviňátkem jako její přezdívka. Při výšlapu na horu Chua-šan většina lidí prožije pocit bezprostředně se blížící smrti. Na její vrcholek položený 2160 metrů nad mořem musíte například přejít přes letmo stlučená, sotva držící prkýnka „vznášející“ se několik set metrů nad smrtící propastí.

FOTO: Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů

Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-9Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-12Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - W1siZiIsInVwbG9hZHMvcGxhY2VfaW1hZ2VzLzFjNjY2NTZjNTVhZDVlMjU4Ml80MDBweC1UaG91c2FuZF9mZWV0LmpwZyJdLFsicCIsInRodW1iIiwiMTIwMHg-Il0sWyJwIiwiY29udmVydCIsIi1xdWFsaXR5IDgxIC1hdXRvLW9yaWVudCJdXQSmrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-1Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-5
Další fotky
Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-14Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - W1siZiIsInVwbG9hZHMvcGxhY2VfaW1hZ2VzL2RmNGMxZmVkNDZhMjVkMjBlZl85LmpwZyJdLFsicCIsInRodW1iIiwiMTIwMHg-Il0sWyJwIiwiY29udmVydCIsIi1xdWFsaXR5IDgxIC1hdXRvLW9yaWVudCJdXQSmrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-13Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-3Smrtelná stezka do čínské čajovny na vrcholu Květinové hory láká tisíce turistů - hiking-trail-huashan-mountain-china-15

K cíli vás možná požene touha po onom božském a jistě vyslouženém šálku čaje v čajovně usídlené v prastaré budově taoistického kláštera anebo třeba čistě duchovní energie sálající z místa, které bylo již od druhého století před naším letopočtem cílem náboženských poutí. Víc jak dva tisíce let poutníci riskují své životy, aby se dostali k vymodlenému vrcholu.

Co přesně obnáší cesta k čajovému cíli? Několikahodinová štreka vás povede přes tzv. „nebeské schody“ – strmé sešlapané a vytesané přímo do těla skály – a Sráz tisíce stop – hřebíky stlučená stará dřevěná prkýnka (která na mnoha místech chybějí) s železným řetězem jako malou útěchou. A jištění? To si MŮŽETE pronajmout. Stezka je obousměrná, je tedy dosti pravděpodobné (Bůh vás ochraňuj!), že se na oné uzounké dřevěné lávce střetnete s celou skupinou turistů.

 

Čína otevřela další skleněný most. U podobné atrakce prasklo návštěvníkům sklo pod nohama

Celá trasa a hlavně čajová odměna na vrcholu se každoročně stává stále lákavějším cílem mnoha návštěvníků. Čína tak podnikla několik modernizačních kroků a na vrchol se dostanete už i lanovkou. Ale pšt a radši hurá na dřevěná prkna, co možná znamenají… smrt!

Tomáš Ospalý

Komentáře