V časech karantény, kdy většinu času trávíme mezi čtyřmi pokojovými zdmi, se snad každému z nás zdá, jakoby se náš příbytek ještě více zmenšoval a zmenšoval. Pro několik tisíc lidí žijících v „klecích“ však „pokoj“ nemůže být menší a realita jen těžko může být hořčejší. Podívejte se, jak se žije v klecových pokojích.

Jako v hororovém hostelu a snad ještě hůř se žije více jak 53 tisícům lidí (dle údajů z roku 2007), kteří za svůj domov považují takzvané „klece“ nebo morbidněji „rakve“. Mnoho z nich najdete v prosperujícím čínském Hongkongu, městě, jež patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa a tedy i mezi místa, kde vlastní nebo snadno dostupné bydlení rozhodně není pro všechny.

FOTO: Klec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu

Klec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - pajama-pantsKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - 808f237c-gettyimages-74862490-minKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - settling-inKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - lower-levelKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - coat-hanging
Další fotky
Klec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - wire-dwellingKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - woman-cubicleKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - 1440 (1)Klec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - boy-cubicleKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - smoking-bedKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - shared-hallwayKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - sad-gazeKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - respirator-manKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - playing-gameKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - hong-kong-cage-homesKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - getting-upKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - feeling-trappedKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - drinking-teaKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - common-areaKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - cage-home-buildingKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - bunk-climbingKlec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - 1440Klec jako domov – nedůstojné klaustrofobické bydlení nejchudších bohatého Hongkongu - door-open

Na čekací listině sociálního bydlení, spáse pro mnohé, kteří si nemohou dovolit zaplatit běžný nájem, jméno zůstane klidně i osm let, než se na žadatele dostane řada a tak mnoho chudých obyvatel (nejčastěji mužů v důchodovém věku) po onu nekonečnou dobu skládá hlavu v miniaturních klecí obehnaných prostorách.

Jedná se vlastně o primitivní, klecí obehnané palandy – co matrace to „byt“. „Klece“ nemají dveře, ale veškeré cennosti i osobní věci musejí být uloženy v ní. I bez nahromadění majetku uvnitř se jejich obyvatelé těžko posadí nebo natáhnou. Toalety, kuchyně, sprchy jsou společné. Žádné soukromí, žádný pořádný prostor, žádná hygiena, žádné bezpečí – každodenní realita sociálně nejslabších, kterým nezbývá nic jiného, jak mnozí sami říkají, než se s tímto životem smířit.

Luxus i bída – podívejte se, jak vypadá život v jeskynních obydlích ve španělské Andalusii

Klecové ubikace legálně vyrůstají v nejchudších čtvrtí Hongkongu. Majitelé vysokých budov, jejichž každé patro může „hostit“ až 30 klecových pokojů, si přitom za bydlení říkají o nemalou částku v poměru cena-kvalita. Za necelý 1,5 metru čtverečních, který v rámci své klece dostanete, zaplatíte okolo 5000 korun – částka za metr čtvereční tak vysoko přesahuje hongkongský průměr a dal by se v klidu srovnat s těmi nejluxusnějšími byty ve městě.

Jan Králík

Komentáře