John Wayne Gacy, americký sériový vrah ze 70. let, znásilnil a následně pod svým domem pohřbil tři desítky mladých chlapců. Známý pod přezdívkou Klaun Zabiják se vepsal do historie jako jeden z nejzvrácenějších zločinců všech dob.

John Wayne se narodil svým rodičům Johnovi a Marion Gacyovým, přistěhovalcům z Dánska a Polska, v Chicagu 17. března roku 1942. Jeho otec, závislý na alkoholu, pracoval jako strojník a pravidelně Johna, který pro něj byl zklamání, bil. Nebál se vztáhnout ruku ani na Johnovu matku. S tou měl mladý Gacy velmi dobrý vztah a spolu s jeho dvěma sestrami pro něj byla vším.

Seznamte se: Pedro Rodrigues Filho, skutečný „Dexter“ a mnohonásobný vrah kriminálníků

Ve škole to John neměl jednoduché. I když byl všeobecně mezi svými spolužáky a učiteli oblíbený, trpěl poruchou soustředění, která mu studium značně znepříjemnila. Ve dvaceti letech měl rodného města, školy i rodiny plné zuby. Našel si práci a odjel dělat uklízeče v márnici v Las Vegas. Dlouhé hodiny se pohyboval sám mezi mrtvými těly, někdy v márnici dokonce přespával. Později Gacy přiznal, že při jedné příležitosti vlezl do rakve k mrtvole a strávil noc tam. Tento intenzivní zážitek ho vyděsil, ale zároveň vzrušil. Po čtvrt roce se proto rozhodl vrátit zpět do Chicaga a studovat na tamní obchodní akademii. Obor ho zaujal a zanedlouho se stal vedoucím v obchodě s obuví. V září roku 1964 si Gacy vzal svou spolupracovnici Marlynn Myersovou, a to i přes skutečnost, že ve stejnou dobu udržoval homosexuální vztah s jiným kolegou.

Gacy ve svatební den.

Otec Myersové učinil z Gacyho v roce 1966 vedoucího tří restaurací KFC, které v té době vlastnil. O rok později se páru narodil syn, za další dva roky dcera. Gacy byl všeobecně oblíbený a dařilo se mu i po pracovní stránce. I jeho otec se mu omluvil a uznal, že se mýlil, když ho nazýval budižkničemou. Ačkoliv se tento scénář jeví jako splněný americký sen, existovala i druhá strana mince. Budoucí sériový vrah měl problémy s alkoholem, bral drogy, a svou manželku podváděl jak s muži, tak i s ženami.

Svůj vůbec první trestný čin spáchal v roce 1967, kdy k sobě domů nalákal patnáctiletého chlapce, ukazoval mu pornografii, následně ho opil a nutil k orálnímu sexu. Celý tento postup pak zopakoval s několika dalšími chlapci, které opilé spoutal a sexuálně zneužil. Nikomu z nich v té době však jinak než sexuálně neublížil. Většina ze zneužitých policii neinformovala, avšak jedna z obětí nakonec v roce 1968 promluvila a Gacy, doposud milovaný člen komunity, čelil obvinění ze sodomie a deseti rokům vězení. Ještě ten samý den požádala Gacyho manželka o rozvod. Soud jí později vyhověl v žádosti o svěření děti do plné péče, také jí přenechal společný dům.

Zločin v barvě. 26 syrových kriminálních snímků z dob, kdy se ještě vraždilo v kloboucích

Gacy ztratil vše, na čem mu záleželo, a putoval do vězeňského zařízení v Anamose. Odsouzení sexuální násilníci to většinou nemají s ostatními spoluvězni jednoduché, Gacy se však jako zázrakem dokázal z každého problému vymluvit a dokonce se za nějaký čas stal vězeňským šéfkuchařem. Dozorci ho chválili za jeho spořádanost a dobré chování, a i proto v roce 1970, po odsezení pouhých 18 měsíců z desetiletého trestu, byl Gacy podmínečně propuštěn na svobodu. Jednou z podmínek jeho propuštění bylo, že se přestěhuje zpět do Chicaga za svou matkou, která nyní žila sama, protože Johnův otec zemřel na cirhózu jater. Další podmínkou bylo, že nebude po desáté hodině večer vycházet z domu. Gacy se usadil na předměstí Chicaga v Norwoodu a začal se živit jako kuchař. O dva roky později si vzal Carol Hoffovou, která si do manželství přivedla dvě děti z předešlého vztahu. V Norwoodu o jeho minulosti nikdo nevěděl, proto se zanedlouho znovu stal spořádaným občanem a v roce 1973 si založil stavební firmu.

John Wayne Gacy usmrtil dohromady 33 mladíků.

Tou dobou už za sebou měl Gacy svou první vraždu. 2. ledna 1972 odvezl domů z chicagského autobusového nádraží 16letého Timothy McCoye pod záminkou, že u něj může do druhého dne, než mu pojede další autobus na jeho cestě do Omahy, přespat. Gacy ráno mladíka ubodal a pohřbil pod svým domem. Vyšetřovatelům později tvrdil, že mladík ho ráno napadl, on se dokázal ubránit a útočníka zneškodnit. Jizva na jeho ruce překvapivě mluvila v jeho prospěch. Vražda McCoye ho prý vyčerpala, ale zároveň u ní prožil silný orgasmus. To byla chvíle, kdy si Gacy poprvé uvědomil, že zabíjení mu přináší to pravé vzrušení.

I přes velké nutkání se dokázal na čas ovládnout a další vraždu spáchal až o dva roky později. Na začátku roku 1974 uškrtil mladého chlapce a pohřbil ho na zahradě přímo pod grilem. Později na tomto místě pořádal večírky, kterých se vzhledem ke Gacyho popularitě někdy účastnilo až 200 lidí. A právě zde bavil diváky převlečený za klauna Poga, který publiku předváděl nejrůznější kouzelnické triky.

Psí vrah. Labrador „Pep“ byl v Americe dvacátých let odsouzen na doživotí za mříže pensylvánské věznice

Gacy nadále pokračoval ve vraždění, v roce 1975 se dokonce zapojil do hledání zmizelého Johna Butkovitche, kterého sám pohřbil spolu s ostatními pod svým domem. Po získání falešného policejního odznaku se začal toulat po ulicích Chicaga a zatýkat mladé uživatele drog, prostituty nebo hochy, kteří utekli z domova. Jak už bylo u Gacyho zvykem, odvezl je domů, kde je mučil, znásilňoval a posléze zabil.

Ke Gacyho vůbec poslední vraždě došlo 11. prosince 1978. Na 15letého Roberta Piesta čekala před lékárnou, ve které pracoval na brigádě, jeho matka. Robert za ní vyběhl a řekl jí, že se ještě musí vrátit na parkoviště, kde mu nějaký muž nabídl dobře placenou práci na stavbě. To bylo naposledy, kdy svého syna viděla. Bylo vyhlášeno velké vyšetřování a Gacy se rychle dostal do hledáčku detektivovi Kozenczkakovi. Když ho přišla policie poprvé navštívit, reagoval agresivně a odmítal spolupracovat, zároveň působil velmi nervózně. Kozenczkak si 13. prosince obstaral povolení k prohlídce a spolu se svými kolegy našli hned několik podezřelých předmětů, včetně stvrzenky z lékárny, kde Piest pracoval. V komoře posléze našli tajný vchod vedoucí do místnosti pod domem.

Některé z obětí Johna Wayna Gacyho.

Některé z obětí Johna Wayna Gacyho.

To sice na zatčení nestačilo,  Gacyho však začali detektivové aktivně sledovat. Gacy si z nich často dělal legraci, pokřikoval na ně a před jejich očima házel pokuty za nesprávné parkování do odpadkového koše. Před přáteli hrdě prohlašoval, že se jedná o agenty FBI, kteří ho mají chránit. Když 17. prosince prohlédli Gacyho zabavená auta psovodi, pes vycvičený na hledání stop našel na sedadle spolujezdce jednoho z aut pachovou stopu patřící Piestovi. Klaun Zabiják si 18. prosince najal právníka a začal připravovat žalobu o 750 000 dolarů za údajné policejní obtěžování. Tu o den později opravdu podal a slyšení u soudu bylo nařízeno na 22. prosince. Večer 19. prosince si pozval Gacy dva z policistů domů. Jeden z nich odešel na toaletu a při splachování ucítil něco, co mu připomínalo pach rozkládajícího se těla.

Sériového vraha dostihla karma: Egidius Schiffer se při pokusu o sebeuspokojení sám omylem popravil elektřinou

V podvečer 21. prosince 1978 dal soud povolení k další domovní prohlídce. Pod domem začali kopat technici za účelem objevit Piestovo tělo. „Bylo tam hodně vody. Když jsme začali kopat a do jámy sáhl technik, nahmatal něco ve vodě a vytáhl hrudní koš. Části těla jsme dávali do pytle na mrtvoly, když vtom začal technik křičet. Otočil jsem a slyšel jsem větu, na kterou nikdy nezapomenu: Mám tady další trup!“ popsal děsivou situaci prokurátor Robert Egan. Po nálezu druhého těla zakřičel z jámy větu, ze které všem zamrazilo a která se všem nesmazatelně vryla do paměti. „Myslím, že tohle místo je plné dětí!“ Pod domem policisté objevili celkem 26 těl, další tři pak na jiných částech Gacyho pozemku.

Gacy se zanedlouho po zadržení začal k vraždám přiznávat a prozradil vyšetřovatelům, že těla dalších čtyř obětí hodil do řeky Des Plaines. Pod domem už prý prostě nebylo místo; jeho soukromý hřbitov, jak místnosti plné mrtvol říkal, byl plný. Gacy všechny své oběti, s výjimkou té úplně první, uškrtil. Většina sousedů a známých ještě několik dní po zatčení nevěřila, že by Gacy byl něčeho podobného schopen.

John Wayne Gacy jako klaun Pogo.

Gacy si následně prošel několika psychiatrickými vyšetřeními. Všechna do jednoho určila, že naprosto jasně věděl, co činí. 13. března 1980 byl odsouzen ke 12 trestům smrti a 21 doživotím, s datem popravy stanoveným na 2. června 1980. Gacy však vytrvale podával nejrůznější odvolání a na cele smrti nakonec strávil dlouhých 14 let. 9. května roku 1994 byl John Wayne Gacy za bouřivého potlesku veřejnosti popraven smrtící injekcí.

Michal Švehla

Seznamte se: Pedro Rodrigues Filho, skutečný „Dexter“ a mnohonásobný vrah kriminálníků

Komentáře