V první polovině minulého století nebylo větší akrobatické hvězdy než drobounké Lillian Leitzelové, plné neuvěřitelných schopností a nezapomenutelné divoké personality.

V lednu roku 1892 se původem českému cirkusovému páru akrobatů Nellie (které v době porodu bylo necelých 13 let) a Eduardu Pelikánovým narodila v (dnešní) Vratislavi Leopoldina Alitza Pelikánová, později známá jako Lillian Leitzelová.

Lillian vyrůstala v cirkusovém prostředí s prarodiči Pelikánovými, kteří i na stará kolena prováděli akrobatické kousky vysoko nad zemí a malá Lillian si tak byla odjakživa jistá, čím se chce v budoucnu stát – slavnou artistkou.

FOTO: První světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny

První světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - 015_jens_9780307986566_ins_r1_vert-7444dfd7c0ba5d66645224ad654373a44f695e3f-s800-c85První světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - stažený souborPrvní světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - unnamedPrvní světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - 1924-leitzel-dolly-jahn-photo-snaps-cropPrvní světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - LillianLeitzel-1931
Další fotky
První světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - unnamed (1)První světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - death-writes-sequelPrvní světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - 2eb12892fb06cb6086dd48374acd4413První světoznámá cirkusová diva – Lillian Leitzelová s českými kořeny - 1200px-Bill_Stieneke_&_Lillian_Leitzel,_5-15-25_LCCN2016839880

Na talentované dítě sice dokonce žárlila vlastní matka Nellie (která malou Lillian ve skutečnosti zplodila s někým jiným než Eduardem Pelikánem), i přesto však Lillianina kariéra začala právě v matčině kočovném souboru a zanedlouho již túrovala po Spojených státech, kde se stala obrovskou hvězdou.

Lillian Leitzelová

Drobounká dívka vysoká pouhých 144 centimetrů se vznášela na hrazdě nebo římských kruzích 20 metrů nad zemí bez jakéhokoliv jištění či sítě. Jejím nejznámějším trikem byl takzvaný „plange“ na jedné ruce, při jehož provedení, které dokázala předvést klidně stokrát za sebou, si dokázala úmyslně vykloubit a zase nahodit rameno.

Malá velká hvězda proslula i nezkrotným temperamentem. Během dne dokázala ze vzteku několikrát propustit a zase zaměstnat svou dlouholetou posluhovačku. I tak se stala druhou manželkou slavného mexického artisty Alfreda Codony.

Vyrůstal v Praze, nakonec dobyl Hollywood. V Čechách zapomenutý František Lederer se už do vlasti nevrátil

O tři roky po svatbě se však udála fatální nehoda. Při představení v Kodani roku 1931 pod devětatřicetiletou Lillian praskla hrazda. Zemřela o dva dny později.

S manželčinou smrtí se Codona, který o rok později také utrpěl vážnou nehodu a musel tak ukončit kariéru, nikdy nevyrovnal. Roku 1937 spáchal sebevraždu, poté co před zraky vlastní tchýně zastřelil svou třetí manželku, akrobatku Veru Bruceovou.

Jan Králík

Komentáře