Asi nejznámější milenecký pár kriminálníků všech dob, mladičká Bonnie a o něco starší Clyde, potkali svou smrt společně při pečlivě naplánované policejní akci. Každý dostal přes padesát kulek.

Bonnie Parker

Bonnie – dcera texaského zedníka a švadleny, vedla až do svého druhého ročníku na střední škole docela obyčejný život, pak utekla se svým tehdejším přítelem, zlodějíčkem Royem Thorntonem, a ve svých patnácti letech se za něj provdala. Jejich manželství trvalo krátce, nikdy se však nerozvedli – v den své smrti měla stále na ruce svůj snubní prsten.

FOTO: „Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem

„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - bonnieclyde_gallery_13„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - bonnieclyde_gallery_02„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - picture1-300×190„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - bonnieclyde_gallery_19„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - high
Další fotky
„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - barrowdeathcararsenal1934„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - wdjones1stmugat15

 

Na chvíli se vrátila k běžnému životu, pracovala jako servírka v Dallasu a shodou náhod a osudu patřil mezi její časté zákazníky i jakýsi Ted Hilton, který se později stal jedním z jejich katů.

Clyde Champion Barrow

Dospívání pro Clyda nebylo jednoduché. Chudé a početné rodině poskytoval střechu nad hlavou pouhý stan. Spolu s bratry si (kromě normálního zaměstnání) přivydělával drobnými krádežemi – přes krocany k autům a vykradeným obchodům. V roce 1930 už byl za mřížemi. A právě ve vězení spáchal první vraždu – svému spoluvězni (který ho sexuálně zneužíval) rozbil kovovou tyčí lebku. Vinu na sebe ale vzal jiný vězeň, odpykával si totiž už doživotní trest.

Z vězení se nakonec Clyde dostal, postarala se o to bez jeho vědomí jeho milující matka. Ještě předtím si ale stihl nechat sekerou od spoluvězně odseknout oba palce na nohou – aby se vyhnul nuceným těžkým pracím na polích.

Osudové setkání a zločinecká horečka

S tehdy devatenáctiletou Bonnie se jednadvacetiletý Clyde potkal v domě společných přátel roku 1930. Bonnie se v té době starala o svou nemocnou kamarádku. Okamžitě se zamilovali, ale společně strávených chvil nebylo mnoho – Clyde se dostal opět za krádež do vězení. Bonnie se stala jeho komplicem – do vězení propašovala pistoli, díky které Clyde z vězení uprchl.

Od té doby byli nerozlučitelní. Do roku 1934 kromě krádeží aut, vyloupení bank, malých obchodů a především benzinových stanic spáchali 13 vražd. Většina z obětí byli zástupci zákona, na které během svých „řádění“ narazili.

V roce 1932 Clyde s Bonnie zformovali „Barrow gang“, který se postupně rozrostl na pět členů, včetně Clydova bratra Ivana a jeho manželky Blanche. Série loupeží a vražd při nich spáchaných se staly oblíbeným tématem č. 1 v tehdejším tisku a členové „Barrow gangu“ veřejným nepřítelem.

Po dvě léta trvalo jejich běsnění, pomalý konec gangu ohlašoval rok 1933 – při přestřelce byl Clydův bratr postřelen do hlavy a za pár dní byl spolu se svou manželkou zatčen. O pět dní později zemřel. Třetí člen William Jones byl chycen téhož roku a jeho výpověď dopomohla ke smrtelnému lapení obou milenců.

Konec a krvavé trofeje

Posledních pár měsíců dokázali společně nejen úspěšně prchat před muži zákona, ale dokonce pomohli z vězení několika dalším zločincům. Roznícená společnost a hlavně kriminalisté toužili po jejich dopadení za každou cenu. A ta cena byla smrt.

Vypsali odměnu na 1000 tehdejších dolarů za jejich mrtvá těla. Extrémně negativní postoj byl držen především proti Bonnie, kterou tisk prezentoval jako nemilosrdnou vražedkyni s doutníkem v puse. Dle různých výpovědí a se souhlasem dnešních historiků je však pravděpodobnější verze bezhlavě zamilované mladé dívky, následující svého milence doslova na život a na smrt. Bonnie nikdy nebyla viděna při zločinech držet zbraň, to co přispělo k zaryté představě krvelačné zlodějky, byly žertovné fotky Bonnie s doutníkem a pistolí v ruce, které si mladý pár pořídil. Dokonce se podle četných výpovědí snažila pomoc několika postřeleným policistům.

Bonnie Parker a Clyde Barrow potkali svoji smrt 23. května 1934. Policisté pár pečlivě sledovali už od února onoho roku. Postupně dokázali předvídat jejich budoucí trasu. K útoku si vybrali málo frekventovanou venkovskou silnici.

Hned první výstřel prostřelil Clydeovu hlavu. Výkřik zděšené Bonnie posloužil policistům jako další popud až k nesmyslné palbě. Pokračovala i poté, co auto zastavilo a bylo jisté, že oba milenci jsou již mrtví, policisté nechtěli nic riskovat. Vystřelili celkem 130 kulek. Clyde s Bonnie jich každý schytali přes padesát.

FOTO: „Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem

„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - bonnieclyde_gallery_13„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - bonnieclyde_gallery_02„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - picture1-300×190„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - bonnieclyde_gallery_19„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - high
Další fotky
„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - barrowdeathcararsenal1934„Barrow Gang“ s nechvalně proslulými milenci Bonnie a Clydem - wdjones1stmugat15

Těla do příjezdu ostatních zainteresovaných hlídali pouze dva policisté. Na místo mezitím přijel rozvášněný dav z města, aby ulovil jakoukoliv trofej z místa činu. Clydovi se někdo pokusil uříznout prst, Bonnie přišla o kus zkrvavených šatů a loken.

Bonnie a Clyde moc dobře věděli, že takhle jednou skončí a chtěli být pohřbeni vedle sebe, to ale nedovolila rodina Parkerových. Na pohřeb milenců přišlo okolo 20 tisíc lidí.

Básnířka Bonnie

Během svého krátkého života Bonnie napsala několik básní, hlavně o svém kriminálním soužití s Clydem. Posloužily jako inspirační zdroj několika písním a dalším dílům. Jestli aspoň trochu ovládáte angličtinu, stojí za to si třeba tuhle přečíst:

The Trail’s End

You’ve read the story of Jesse James
of how he lived and died.
If you’re still in need;
of something to read,
here’s the story of Bonnie and Clyde.Now Bonnie and Clyde are the Barrow gang
I’m sure you all have read.
how they rob and steal;
and those who squeal,
are usually found dying or dead.There’s lots of untruths to these write-ups;
they’re not as ruthless as that.
their nature is raw;
they hate all the law,
the stool pidgeons, spotters and rats.They call them cold-blooded killers
they say they are heartless and mean.
But I say this with pride
that I once knew Clyde,
when he was honest and upright and clean.But the law fooled around;
kept taking him down,
and locking him up in a cell.
Till he said to me;
„I’ll never be free,
so I’ll meet a few of them in hell“The road was so dimly lighted
there were no highway signs to guide.
But they made up their minds;
if all roads were blind,
they wouldn’t give up till they died.The road gets dimmer and dimmer
sometimes you can hardly see.
But it’s fight man to man
and do all you can,
for they know they can never be free.From heart-break some people have suffered
from weariness some people have died.
But take it all in all;
our troubles are small,
till we get like Bonnie and Clyde.If a policeman is killed in Dallas
and they have no clue or guide.
If they can’t find a fiend,
they just wipe their slate clean
and hang it on Bonnie and Clyde.There’s two crimes committed in America
not accredited to the Barrow mob.
They had no hand;
in the kidnap demand,
nor the Kansas City Depot job.A newsboy once said to his buddy;
„I wish old Clyde would get jumped.
In these awfull hard times;
we’d make a few dimes,
if five or six cops would get bumped“The police haven’t got the report yet
but Clyde called me up today.
He said,“Don’t start any fights;
we aren’t working nights,
we’re joining the NRA.“From Irving to West Dallas viaduct
is known as the Great Divide.
Where the women are kin;
and the men are men,
and they won’t „stool“ on Bonnie and Clyde.If they try to act like citizens
and rent them a nice little flat.
About the third night;
they’re invited to fight,
by a sub-gun’s rat-tat-tat.They don’t think they’re too smart or desperate
they know that the law always wins.
They’ve been shot at before;
but they do not ignore,
that death is the wages of sin.Some day they’ll go down together
they’ll bury them side by side.
To few it’ll be grief,
to the law a relief
but it’s death for Bonnie and Clyde.
Anna Samsová
A zde si můžete přečíst o popravě švába v elektrickém křesle.

Komentáře