Mladý australský pilot zmizel za nočního letu nad Bassovým průlivem, oblastí často srovnávanou s bermudským trojúhelníkem. Těsně před přerušením kontaktu hlásil letovému provozu pozorování prazvláštního objektu.

Přes 43 let je již pohřešován Frederick Valentich, dvacetiletý australský pilot, který 21. října roku 1978 usedl do kokpitu lehkého jednomotorového letounu Cessna 182 a vyrazil směrem ke svému 240 kilometrů vzdálenému cíli – ostrovu King Island.

Během letu, krátce po sedmé hodině večerní, zkontaktoval melbournský letový provoz s prapodivným hlášením, prý jej ve výšce 1 400 metrů pronásleduje neidentifikovatelný letoun osvětlený čtyřmi silnými přistávacími světly. Dle letového provozu se však v blízkém okolí žádné letadlo zrovna nenacházelo.

FOTO: Osud dvacetiletého pilota Fredericka Valentiche se dodnes nepodařilo zcela objastnit

Osud dvacetiletého pilota Fredericka Valentiche se dodnes nepodařilo zcela objastnit - Screenshot 2021-12-07 221914Osud dvacetiletého pilota Fredericka Valentiche se dodnes nepodařilo zcela objastnit - wsOsud dvacetiletého pilota Fredericka Valentiche se dodnes nepodařilo zcela objastnit - 10765870-1×1-largeOsud dvacetiletého pilota Fredericka Valentiche se dodnes nepodařilo zcela objastnit - Cessna182t_skylane_n2231f_cotswoldairshow_2010_arpOsud dvacetiletého pilota Fredericka Valentiche se dodnes nepodařilo zcela objastnit - VETKQ6BB6G5ZFAJCYIBQZ5CNIA
Další fotky
Osud dvacetiletého pilota Fredericka Valentiche se dodnes nepodařilo zcela objastnit - ouggh

Valentich s líčením chování a vzhledu záhadného rychle letícího objektu pokračoval. Metalický letoun se „zeleným světlem“ si s Valentichem, dle jeho vlastních slov, „pohrával“ – přelétával blízko nad ním a „obkružoval“ jej.

Po chvíli, kdy hlásil problémy s motorem, pronesl Valentich svá poslední známá slova. Na otázku, zda letoun může jakkoliv identifikovat, odpověděl: „To není letadlo.“ Kontakt pak přerušily neznámé „kovové, škrábavé“ zvuky. Od té doby jakoby se po Valentichovi a jeho Cessně slehla zem a zavřely vody i nebesa.

Vysvětlení existuje hned několik. Sám Valentich, velký „fanoušek“ UFO, by se nejspíš přiklonil k mimozemskému „zásahu shůry“, několik svědků uvedlo, že onoho večera v lokaci předpokládaného incidentu – Bassova průlivu spatřili záhadná světla.

Pravděpodobně se však jednalo o nešťastnou chybu samotného pilota. Valentich byl sice zapáleným, avšak stále poměrně nezkušeným letcem. Nalétáno měl pouze 150 hodin, mnohokrát propadl u důležitých zkoušek a zavinil i několik nepříjemných „incidentů“. Valentichova možná dezorientace ve tmě by vysvětlovala i ona mysteriózní světla – mohlo se jednat o reflektory jeho vlastní cessny, zrcadlící se na mořské hladině, zatímco nic netušící Valentich pilotoval hlavou dolů.

Školačce nevěřili, že slyšela v rádiu volání o pomoc zmizelé pilotky Amelie Earhart. Její zápisky vzbudily zájem až po 63 letech

Další teorií je sebevražda. Valentich totiž oznámil, že cílem jeho letu bude King Island, důvody návštěvy ostrova však udal rozdílné. Jedné skupině tvrdil, že se chystá pouze vyzvednout své přátele, další zas, že jede na lov raků. Oboje tvrzení se nakonec ukázala jako nepravdivá. Valentich navíc neoznámil letišti King Island svůj záměr o plánovaném přistání.

Jan Králík

Komentáře