Slovo „ikona“ je zbytečně nadužívané, stal se z něj vlastně prázdný pojem. Ale v případě Jamese Deana, herce, který zemřel příliš mladý a jehož styl ovlivňuje módu dodnes, nelze jinak. James Dean JE ikona. Připomeňte si jeho filmy a inspirujte se jeho „normcore“ stylem.

Narodil se v roce 1931 a od dětství s nim byly problémy. I když byl opečovávaný jedináček, neposlouchal, vzpouzel se, revoltoval. Když mu bylo devět, matka zemřela na rakovinu a od té doby byl Deanův život spíš smutný než veselý. Otec se účastnil bojů 2. světové války, nemohl se Jamesovi věnovat, a tak ho poslal na výchovu k tetě a strýci. To se Deanovi přirozeně příliš nelíbilo a zlobil ještě víc. Jediné, co ho dokázalo zkrotit, bylo herectví, kterému se nejprve věnoval amatérsky ve škole, a záhy si jím začal i slušně vydělávat. Poprvé před velkým publikem se objevil v reklamě na Pepsi. A všichni se do něj okamžitě zamilovali.

Za svůj krátký život toho moc zahrát nestihl. Objevil se v několika bezvýznamných televizních seriálech, když v roce 1951 debutoval na stříbrném plátně filmem Fixed Bayonets!, příběhem vojáků bojujících v korejské válce. Byla to americká propaganda zkreslující skutečnost, nic moc kvality, takže Dean mohl být nakonec rád, že není ani uveden v titulcích.

FOTO: Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic

Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - James Dean definoval normcoreDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - K velkému efektu někdy stačí opravdu máloDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Pruhované triko, nebo outfit do kavárny?Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Vlastně nudná klasika. A jak mu sluší!Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Pokud jste na tom jako Dean, košili si klidně rozepněte.
Další fotky
Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Jedna z mála hollywoodských celebrit, která se nestyděla za brýleDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Kalhoty nosil rád proklatě vysoko.Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Deanova legendární vlna, dodnes napodobovanáDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Triko + sako = dokonalostDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Návod, jak správně „na Deana“Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Klasika. Bílá košile, černé kalhotyDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Ležérní, klasické, bezchybnéDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - James Dean výjimečně celý ve světlémDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Láska k rychlosti a k biker jacketDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Intelektuál DeanDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Mr. NenápadnýDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Nejvíc miloval džíny, klasické leviskyDeanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Uměl to i s black tie.Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Bílý klobouk? A proč ne?Deanův styl je nesmrtelný. Inspirujte se, nepotřebujete k tomu (skoro) nic - Pán stylu

James Dean za svůj život natočil tři podstatné filmy. Tři filmy, které ovlivnily několik příštích generací. Tři filmy, na které se díváme i dnes a jsem rádi, že byly natočeny. Zestárly velmi elegantně. Rebel bez příčiny, vyprávějící o tom, jak mladá generace neví, co se sebou. Tento film se stal okamžitým kultem, jímž je ostatně dodnes, a Dean s Natalií Wood nejmilovanějším filmovým párem Hollywoodu.

Ve stejném roce, tedy 1955, byl do kin uveden snímek Na východ od ráje, rodinná sága natočená podle slavného románu Johna Steinbecka, který pro Jamese znamenal první oscarovou nominaci.

A pak už bohužel přišlo Deanovo velké filmové finále. Gigant z roku 1956 je víc než tříhodinovým eposem o válce mezi vlastníky pozemků a naftovými magnáty a kromě Jamese Deana v něm vytvořila jednu ze svých nejlepších rolí Elizabeth Taylor, která se do herce během natáčení zamilovala.

30. září 1955. Svět se dozvídá strašnou zprávu. Zahynul miláček Ameriky. Zabil se při autonehodě. V šílené rychlosti, kterou tak miloval. Bylo mu 24 let. Zemřela ikona, ať žije ikona.

FOTO: Kde jste mohli vidět Jamese Deana?

Kde jste mohli vidět Jamese Deana? - Rebel bez příčiny (1955)Kde jste mohli vidět Jamese Deana? - Rebel bez příčiny – s Natalií WoodKde jste mohli vidět Jamese Deana? - Rebel bez příčiny – a (nejen) všechny ženy šílíKde jste mohli vidět Jamese Deana? - Na východ od ráje (1955)Kde jste mohli vidět Jamese Deana? - Na východ od ráje – Amerika je zamilovaná čím dál, tím víc
Další fotky
Kde jste mohli vidět Jamese Deana? - Na východ od ráje – v pauze během natáčeníKde jste mohli vidět Jamese Deana? - Gigant (1956) – s Elizabeth TaylorKde jste mohli vidět Jamese Deana? - Gigant – so cool!Kde jste mohli vidět Jamese Deana? - Gigant – Deanova druhá nominace na Oscara

Martin Hradecký

Pokud máte Jamese Deana a jeho stylu už dost, podívejte se na to, co nosil Steve McQueen. Najdete to zde.

Komentáře