Nikdo neví proč, ale záporné role jsou obvykle mnohem zábavnější. Když je někdo „pouze“ kladný, s modrýma očima a chce jen dobro, nemá žádnou větší hloubku a bude nosit světle žlutý svetr z kašmíru. Když pomineme touhu nějakým způsobem škodit ostatním, záporáci mají často ještě jeden společný aspekt. A to styl. 

Dr. Hannibal Lecter

Jakýkoliv Hannibal, který se kdy postavil před kameru, je ztělesnění stylu. Oblečení, vzdělání, záliby, estetické cítění. Pak už je úplně jedno, že není vegan. Anthony Hopkins si ve Florencii zařídil byt v paláci, Mads Mikkelsen měl zase ve své pracovně nábytek z mahagonu a uměl uvařit Osso Buco.

Mads Mikkelsen jako Hannibal Lecter

Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter

Richmond Valentine / Kingsman: The Secret Service

Hlavní zloduch ve filmu Kingsman se snaží vyvraždit lidstvo, aby zachránil planetu. Logicky. Je takový, jaký by měl zloduch v pojetí Samuel L Jacksona být. Vysoký level ironie, k žaketu si oblékne snapback a pro Colina Firtha ve smokingu servíruje k večeři mekáč.

Samuel L. Jackson

Patrick Bateman / Americké Psycho

Designový minimalistický byt, dokonale promyšlená péče o vzhled, zrcadlová sekera. A při vraždění si oblek chrání pláštěnkou, protože ví, jak hrozné to pak musí být v čistírně.

Christian Bale

Bill / Kill Bill

Chevrolet Corvette, kovbojské boty, sako s koženou aplikací, katana v jedné ruce a panák s tequilou v druhé. A ještě téměř zvládne zabít Umu.

David Carradine

Calvin J. Candie / Nespoutaný Django

Správně excentrický oblek s brokátovou vestou, vlny ve vlasech a pěstěný vous, kokos na stříbrném podstavci s drinkem a ještě k tomu doutníček na špičce. To má člověk na konci filmu radost že mu všechno prošlo. Téměř.

Leonardo DiCaprio

Darth Wader / Star Wars

Sice nemá oblek od bratří Brooksů, ale všichni se shodneme, že s Darthem Vaderem přichází intergalaktický level stylovosti. Přicházet na vlastní kultovní píseň a mít svůj „obličej“ na celé sérii Moleskine? To je cool.

Tyler Durden / Klub rváčů

Asi neexistuje lepší ikona stylu drsňáků z přelomu milénia. Červené kožené bundy a saka, odbarvené konce vlasů, květované košile a extravagantní brýle. Jeho červené brýle mimochodem začaly trend zabarvených skel v roce 2000. A muži kvůli němu začali chodit do posilovny.

Brad Pitt

Tony Montana / Zjizvená tvář

Osmdesátá léta v Americe byla dobou zaslíbenou pro vychloubavost a marnivost. Drogový lord Tony Montana, spousta skotské, kokainu, zlatých řetězů, světlých obleků s rozhalenkou a slunečních brýlí, které nosíme dnes všichni.

Al Pacino

Tom Ripley / Talentovaný pan Ripley

Sociopat, psychopat, dobrý lhář, lehce rozdvojená osobnost, vypadá dobře v italském obleku a s brýlemi – všechny atributy dobrého záporáka.

Matt Damon

Alex DeLarge / Mechanický Pomeranč

Tahle Kubrickova klasika dala světu mnohem víc, než jen ikonické scény a legendární věty. Bílé dlouhé spodky, buřinka, nalepené řasy na jednom oku a k tomu hůlka.

Malcolm McDowell

Komentáře