Tento kulturní týden patří hlavně přehlídce Be2Can. Čeká na vás to nejlepší z největších festivalů světa. A nemusíte kvůli tomu vůbec jezdit do hlavního města, pokud jste odjinud.

Festival se totiž souběžně s Prahou koná i v neuvěřitelných dalších 20 českých městech! Kromě jiných pořadatelé nezapomněli například na Kolín, Jablonec nad Nisou nebo dokonce Havířov. Takže už se těžko vymluvíte, že do kina nechodíte, protože u vás nic dobrého nehrajou. Kecy! Od 3. do 9. října tu je právě Be2Can aneb filmy, které zabodovaly na festivalech v Cannes, Berlíně a Benátkách.

Co byste z letošního programu rozhodně neměli prošvihnout? Vybíráme pro vás 5 filmů, s nimiž zažijete filmová nebesa. Nebo se jim aspoň přiblížíte. Zbytek programu, místa a časy projekcí pak najdete na be2can.eu. Tak vzhůru do biografu!

Zloději (režie Hirokazu Koreeda)
Letošní Cannes mělo trochu nečekaného, s odstupem však naprosto zaslouženého vítěze. Kradou v obchodech, protože nemají peníze. Milují se bezpodmínečně, protože je láska nic materiálního nestojí. A do toho všeho se jim do cesty připlete malá osamělá holka. Máte-li rádi filmy, kde je vše relativní, včetně zločinu, které vám zahrají na city víc, než byste čekali, a nevadí-li vám japonský herecký minimalismus, jsou Zloději filmem právě pro vás. Tím jsme si naprosto jistí.

Záhada Silver Lake (režie David Robert Mitchell)
Tady se bude pátrat jako na tripu. Máte-li rádi filmy Davida Lynche, je tento svérázný thriller o tom, jak se Sam pouští do hledání ztracené sousedky Sarah, pro vás jako natočený. Potkáte se svéráznými postavami, které z hlavy jen tak nedostanete, poslechnete si skvělý soundtrack a kromě napínavého a zábavně halucinogenního děje se dozvíte i spoustu překvapivých informací z historie Los Angeles. A také v Záhadě Silver Lake hraje dívka mnoha mužských snů Riley Keough.

Soumrak (režie László Nemes)
Taky vás tak zasáhl jeho debut, oscarové drama Saulův syn, který ukázal hrůzu holokaustu tak, jak by nikdo nečekal? Nemesův druhý film už tak emočně náročný není, přesto vám poskytne hluboký zážitek. Na počátku 20. století se ze sirotčince do rodné Budapešti vrací dívka Irisz, aby zjistila, že vše je úplně jinak, než si pamatuje. Nejen společnost, ale i její vlastní minulost. Podaří se jí rozkrýt tajemství, které nepříjemně obestírá historii rodiny?

Láska mezi regály (režie Thomas Stuber)
Vypadá jako pitbull, ale pracuje ve velkoskladu. Je to rváč, ale srdce má vlastně dobré. Na pracovišti se potkává s Marion a celkem rychle se do ní zamiluje. Dostane Christian šanci na nový život bez průserů a novou lásku bez podmínek? Nečekejte žádnou love story, která vám bude lámat srdce, toto je originální romantická komedie. A líbí se stejně mužům jako ženám.

Modlitba (režie Cédric Kahn)
Má vůbec někdo, kdo x let bere heroin, právo obracet se k Bohu? A proč by neměl? Může víra vyléčit? Tyto a ještě spoustu dalších, naprosto zásadních otázek řeší francouzský film Modlitba, který si z posledního Berlinale odvezl Stříbrného medvěda neboli cenu pro nejlepšího herce Anthonyho Bajona. Není divu, jeho výkon je něco, co jste ve filmu už dlouho neviděli. Tak prosím běžte na tento film, ať to vidíte.

Martin Hradecký

A zde se podívejte na první záběry z připravovaného snímku Joker.

Komentáře