Kmotr je jedním z nejlegendárnějších filmů v dějinách kinematografie. Když se člověk na tuto klasiku dívá dnes, tak má pocit, že film musel být sázkou na jistotu. Skvělé obsazení, kvalitní scénář a výborný námět.  Film však vznikal v bojových podmínkách.

Studio Paramount nechtělo Marlona Branda

Režisér Francis Ford Coppola chtěl pro hlavní roli vyloženě Marlona Branda. Studio Paramount ale bylo proti. Coppolovi řekli, že Brando ve filmu hrát prostě nesmí. Poté, co Coppola na studio naléhal, představitelé studia změkli a přišli s těmito třemi podmínkami: Brando se musí účastnit testu pro danou roli. Musí podepsat smlouvu, že ručí za jakékoli škody či zdržení při natáčení. No a hlavně musí film udělat zadarmo. Brando nakonec získal za svůj výkon Oscara a ve dvojce už nehrál. Na předávání Oscarů nepřišel taky.

Don Vito Corleone. V pozadí jeho produkt. Olivový olej zn. Genco

 

FOTO: Podívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu

Podívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu - pacinoPodívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu - tom-hagenPodívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu - gfmikeivy-cl3-vestPodívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu - sonnyPodívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu - simonetta-stefannelli
Další fotky
Podívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu - exil-na-siciliiPodívejte se na nejslavnější mafiánskou rodinu v dějinách filmu - 158528530_afd995

Studio nechtělo ani Pacina

Studio mělo představu, že by se pro roli Michaela hodil spíš někdo jako Robert Redford nebo dokonce Jack Nicholson. A poté, co byl vybrán Pacino, se objevily další problémy. Pacino totiž zaujal k postavě Michaela zvláštní strategii. Zpočátku se snažil hrát co nejméně, aby nepůsobil jako výrazná postava a až s rozvíjejícím se příběhem hrál expresivněji. Když šéfové studia spatřili první scény s Pacinem, tak donutili všechny zúčastněné, aby znovu prozkoušeli různé postavy pod různým obsazením. Tak mohou fandové na internetu zhlédnout Jamese Caana (Sonnyho) nebo Martina Sheena, jak zkoušejí hrát roli Michaela. Pacino uklidnil producenty až výkonem v legendární scéně, kde zavraždí soky svého otce v restauraci.

Michael Corleone a jeho nastávající Kay Adamsová.

Taky židle režiséra Coppoly byla nejistá

Když Coppola začínal točit film, bylo mu 29 let a už měl dvě děti. Neměl žádné peníze a třetí dítě bylo na cestě. Byl respektovaným scénáristou, ale ne režisérem, takže si jeho nadřízení mysleli, že natočí film podle jejich gusta. Sám Coppola říkal, že to byla nejdepresivnější zkušenost za celou jeho kariéru a že nikdo ze zúčastněných si neužil ani sekundu natáčení. V určitém bodě prý studio poslalo na místo natáčení dvojku, aby ho stínovala a postupně nahradila. Jelikož Coppola věděl, že studia málokdy nahrazují režiséry přes pracovní týden, tak rychle přetočil scény, aby se více líbily producentům, a všechny „zrádce“ ve svém štábu vyhodil. Přes víkend producenti svůj názor změnili a Coppolu si ponechali.

Rodina Corleonů a režisér Francis Ford Coppola.

Robert De Niro měl hrát Sonnyho

De Niro, jenž zazářil v druhém dílu jako mladý Vito Corleone, se účastnil castingu pro první film, kde se ucházel o roli Sonnyho. Video s brilantním výkonem najdete na internetu. Coppola říkal, že De Niro byl skvělý, ale Sonny měl být více brutální. Mazanost a charisma De Nira byly mnohem vhodnější pro vlastnosti Vita, což se ukázalo právě až v druhém filmu.

Mladý Vito Corleone.

Jan Korda

A zde si přečtěte o hereckém chameleonovi Johnny Deppovi, který slaví 55. narozeniny.

Komentáře