Ve věku 88 let zemřela v úterní večer 5.2. filmová legenda režisér Václav Vorlíček. Byl autorem oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku, seriálu Křeček v noční košili, Arabela či komedie Kdo chce zabít Jessii. Na filmovém festivalu v Karlových Varech získal před dvěma lety cenu za mimořádný přínos kinematografii.

Narodil se 3. června 1930. Již v 17 letech měl jasnou představu o své profesi – chtěl být režisérem. Na FAMU ho poprvé nevzali, ale nevzdal se a vzal to zkratkou rovnou na Barrandov, kde se dostal do štábu další legendy -režiséra Martina Friče. V následujícím roce už Vorlíčka na FAMU přijali a školu úspěšně absolvoval v roce 1956. Jako samostatný režisér debutoval v roce 1960 filmem pro děti Případ Lupínek.

FOTO: To nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií

To nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1966 Kdo chce zabít Jessii?To nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1967 konec agentaTo nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1970 Pane, vy jste vdova!To nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1971 Dívka na koštětiTo nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1973 Tři oříšky pro Popelku
Další fotky
To nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1974 Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v ČecháchTo nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1977 coz takhle dat si spenatTo nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1978 princ a vecerniceTo nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1980 arabelaTo nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1983 letajici cestmirTo nejlepší z tvorby Václava Vorlíčka. Připomeňte se tvorbu kouzelníka s bezbřehou fantasií - 1987 krecek v nocni kosili

Do širokého povědomí Vorlíček vstoupil parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem originálním způsobem propojil typické kresby Káji Saudka. Právě na tomto filmu začala spolupráce kongeniálního dua Miloš Macourek – Václav Vorlíček. K jejich nejslavnějším filmům patří Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Což takhle dát si špenát a mnoho, mnoho dalších.

red

Komentáře