Doby, kdy jste pro získání dokonalých streetových fotografií museli vyrazit do ulic s vytuněným foťákem a několika objektivy, jsou ty tam. Díky neuvěřitelně rychlému vývoji mobilních telefonů a s ním spojenou minimalizací ultra kvalitních objektivů dnes může být pouličním fotografem každý. Pokud má tedy dobré oko a štěstí na okamžik vhodný ke zvěčnění.

To nám potvrdil nedávný workshop, na který nás pozvala společnost Xiaomi. Do ruky jsme dostali nový chytrý mobilní telefon Xiaomi 13T, k ruce pak průvodce z nejpovolanějších. Po pražských uličkách nás totiž provedl jeden z nejoceňovanějších streetových fotografů u nás, Kevin V. Ton. Ten je známý tím, že ve svých dílech odráží živé momentky zachycené s přesností a emoční hloubkou, které obvykle zaznamenává na fotoaparát značky Leica. Ani tentokrát tomu nebylo jinak, ačkoliv… Hádáte správně. Kevin během workshopu fotil na stejný mobilní telefon jako my, ale své značce rozhodně nevěrný nebyl. Mobilní telefony Xiaomi 13T jsou totiž vybaveny fotoaparáty vyvinuté právě ve spolupráci s touto legendou.

Má to samozřejmě své výhody i nevýhody. Jak nám Kevin vysvětlil, díky menší velikosti a diskrétnějšímu vzhledu telefonu může fotograf lépe splynout s davem a zachytit tak autentičtější a spontánnější momenty, které by se mu s klasickým fotoaparátem nepodařily. Na druhou stranu může tendence okamžitě kontrolovat snímky na displeji vést ke ztrátě dalších šancí pro perfektní záběr. To nejdůležitější tedy je fotit, fotit a fotit a vzniklými fotografiemi se probírat až v klidu a pohodlí domova.

Na Kevinově práci je zajímavé i to, že ho nezajímá jen obraz, ale i příběh v pozadí. Černobíle fotí proto, že snímek bez barev podle něj lépe zobrazuje realitu. Bez distrakcí barev se totiž zaměřujeme na světlo, stíny a kontrasty, které vypovídají o hloubce scény a jejích subjektech. Vždy je důležité se z každého snímku poučit a neustále přemýšlet o dalším plánu a přidané hodnotě, aniž bychom přitom uhýbali z původní vize.

Během workshopu jsme dostali příležitost seznámit se nejen s Kevinem, ale i s technickými vlastnostmi nového mobilního telefonu. Ten disponuje trojicí fotoaparátů s objektivy Summicron, které jsou ideální pro zachycení dokonalého obrazu i v ruchu městských ulic. Shodli jsme se, že je skvělé fotit ve formátu RAW, který je zásadní pro následné profesionální zpracování. To jsme ocenili především ve chvílích, kdy jsme na foťák zachycovali rychle se pohybující kolemjdoucí. Tam, kde by jinde zůstala jen šmouha, my zachytili každý detail.

A výsledek? Opravdu nezáleží na tom, zda fotíte fotoaparátem za milion, nebo mobilním telefonem. Pokud máte umělecké oko a štěstí na situaci, můžete vytvořit ceněné dílo, které obstojí v konkurenci těch nejlepších fotografů. A ačkoliv se může zdát, že přechod od zrcadlovky k mobilu je krokem zpět, Xiaomi 13T nám dokázalo, že tomu tak rozhodně není. Výsledkem našeho workshopu jsou totiž fotografie, které nejen zachycují jedinečné momenty, ale také vyprávějí příběh. A co si budeme povídat, o ten jde ve streetové fotografii především.

Komentáře