Národní divadlo v Praze se stává epicentrem světové premiéry výjimečného uměleckého projektu legendárního choreografa Jiřího Kyliána, nazvaného Moving Still. Tento unikátní projekt, podpořený společností VERMONT, která přináší prémiové značky jako GANT, DIESEL, Peak Performance, KARL LAGERFELD a jiné, zprostředkuje nezapomenutelný zážitek pro všechny milovníky umění.

Moving Still představuje revoluční kombinaci tance, filmu, mluveného slova a sochařské instalace. Kyliánova tvůrčí vize se materializuje ve 3D naskenovaných a vytištěných sochách tanečníků, s nimiž dlouhodobě spolupracoval, jako jsou Lorraine Blouin, Cora Bos Kroese, Valentina Scaglia, Shirley Esseboom, David Krügel, Ken Ossola, Stefan Żeromski a Michael Schumacher. Tyto sochy budou vystaveny ve veřejném prostoru na náměstí Václava Havla u Národního divadla.

Jiří Kylián osvětluje: „Odjakživa mě fascinují pohyb a otázky prostoru. Proto jsou mé sochy interaktivní, prolínající se skrze prostor. Projekt jsem započal v říjnu 2021 během pandemie, kdy jsme nemohli cestovat, a proto nese název Moving Still.“

Slavnostní zahajovací večery

Vernisáži soch předcházejí dva slavnostní večery 26. a 27. června v Národním divadle, které sám Jiří Kylián režíruje. Program zahrnuje čtyři filmové projekce (Schwarzfahrer, Scalamare, Between Entrance and Exit, Car-Men) s doprovodem herce Jiřího Lábuse, živé vystoupení norského jazzového trumpetisty a skladatele Nilse Pettera Molværa a účinkování téměř padesáti tanečníků Baletu ND. Po programu následuje slavnostní venkovní vernisáž soch na piazzettě, na kterou je nutná platná vstupenka na zahajovací večer.

Proč právě Praha

Premiéra se koná v Praze z důvodu Kyliánova osobního vztahu k tomuto městu a jeho dlouhodobého uměleckého působení zde. Jeho tvorba je hluboce spojena s Českou republikou, což se odráží jak v jeho filmech, tak v tomto projektu.

Instalace dostupná pro veřejnost

Instalace Moving Still bude na náměstí Václava Havla k vidění zdarma až do 30. června. Jiří Kylián, světově uznávaný choreograf, tímto dílem opětovně potvrzuje svou kreativní genialitu a schopnost překračovat hranice umění.

Komentáře