Multimediální výtvarnice a ilustrátorka Eliška Podzimková představila na festivalu Letní Letná svoje nejnovější dílo „Cukrový ostrov“, inspirované filipínským životem. Během podzimu se promítne i na tubu prémiového rumu Don Papa a stane se tak příštím cenným přírůstkem do umělecké série tub této značky. Křtem na Letné odstartovala zároveň soutěž pro české umělce Don Papa Art Competition.

 

Eliška Podzimková: Cukrový ostrov (Sugar Island)

Autorky inspirace k dílu vzešla z jejího putování ostrovem Sugarlandia, jak místní obyvatelé přezdívají svému domovskému ostrovu Negros ve filipínském souostroví. Cestování napříč tímto ostrovem, kde se z místní úrodné půdy rodí cukrová třtina jako základ pro světoznámou chuť rumu značky Don Papa, umožnila autorce poznat neuvěřitelné množství místních endemických druhů.

Foto: František Ortmann

„Mnozí zástupci z říše zvířat a rostlin se vyskytují jen v tomto koutě světa. Panenská příroda, úžasná symbióza lidí a zvířat i místní dominanta, stále činný vulkán Mount Kanlaon, mě uchvátily natolik, že se pro mě staly otevřenou knihou inspirace. Barevná holubice s krvácejícím srdcem, nártoun, jehož oči svítí daleko ve tmě, vzácný buvol tamarau a plno dalších zde žijících živočichů jinde na světě nepotkáte,“ říká Eliška Podzimková. Právě fauna Filipín se stala ústředním motivem děl z loňské výstavy české výtvarnice s názvem Filipínské zvířectvo. Eliška Podzimková na předchozí tvorbu navazuje a letos představuje dílo, které opět pootevírá dveře do světa magického ostrova Sugarlandia. Stejně jako u obrazů z předchozí série je partnerem díla filipínský rum z tohoto ostrova, Don Papa. Eliška Podzimková rovněž znovu zapojuje rozšířenou realitu. Po namíření telefonu na dílo se v aplikaci Artivive některé z ilustrací rozpohybují a vtáhnou tak diváky hlouběji do filipínské džungle.

Foto: František Ortmann

Křest díla a jeho další cesta slávy

Cukrový ostrov Elišky Podzimkové byl 17. srpna 2022 slavnostně pokřtěn v šapito Aréna Filipína na festivalu Letní Letná, kde je dílo vystaveno až do konce srpna. Jeho kmotry se stali Jiří Turek, ředitel festivalu Letní Letná, a Jakub Janeček, zakladatel a spolumajitel UPB, dovozce prémiových značek alkoholu do ČR, do jehož portfolia se řadí i rum Don Papa. V průběhu podzimu se dílo promítne na obal rumu Don Papa, na tubu, která chrání lahev. Designové tuby jsou často předmětem sbírek fanoušků této značky. „Don Papa je vyhledáván pro svou chuť a jeho základna fanoušků v České republice je velice široká. V centru zájmu příznivců této značky jsou ale i tuby, které ukrývají lahve rumu. Vedle té základní Don Papa uvádí rovněž limitované edice tub. Velice nás těší, že se podaří nový design Elišky Podzimkové promítnout na letošní variantu,“ říká Eva Štěpánová, brand managerka značky Don Papa pro ČR. Jedná se o vůbec první uměleckou tubu Don Papa, která využívá rozšířenou realitu. Zapojení rozšířené reality v oblasti užitého umění je obecně stále velmi unikátní.

Foto: František Ortmann

Svět umění a svět filipínského rumu ruku v ruce

Spojení mezi Eliškou Podzimkovou a rumem Don Papa není nahodilé, filipínská značka je se světem umění spojena od samého počátku. „Design obalů našich rumů oceňují Don Papa fanoušci stejně jako odborný svět. Získali jsme za něj několik medailí na prestižních oborových soutěžích, včetně dvojnásobné zlaté medaile na San Francisco World Spirits Competition, a sbírání ocenění dále pokračuje. V roce 2015 odstartovala na Filipínách soutěž Don Papa Art Competition pro začínající filipínské umělce, čímž se ještě více upevnilo spojení mezi světem našeho rumu a světem umění. V průběhu let byla vítězná díla vydána v podobě limitovaných edic art tub Don Papa,“ vysvětluje Cristhel Molina, manažerka marketingu a vývoje produktů společnosti Bleeding Heart Rum Company, která stojí za značkou Don Papa. Všechny realizované Don Papa Art tuby jsou vystaveny v šapito Aréna Filipína na Letní Letné po boku letošního díla Elišky Podzimkové.

Na křtu Cukrového ostrova zároveň odstartovala soutěž pro lokální vizuální umělce, Don Papa Art Competition. Vizuál značky Don Papa obecně pracuje s prvky odkazujícími na Sugarlandii, zemi původu rumu Don Papa, a to od její surrealistické krajiny až po její floru a faunu. Úkolem českých umělců je ve svém soutěžním díle kreativně ztvárnit některý z těchto prvků, či se případně jinak inspirovat exotickou krajinou ostrova Negros. Na vítěze čeká mimo jiné měsíční umělecká stáž na Filipínách. Uzávěrka registrací účastníků je 31. října 2022. Podrobnosti o soutěži jsou k dispozici na webu www.donpapaart.cz.

O Elišce Podzimkové

Eliška Podzimková je kreativní multimediální výtvarnice, jejíž jedinečný vtip, smysl pro design a technické dovednosti přispěly k její mezinárodní reputaci průkopnické animátorky, ilustrátorky a digitální výtvarnice. Její neobvyklá technika spojuje živé akční fotografie a videa s poutavou ručně kreslenou animací, která je všeobecně přitažlivá napříč žánry i hranicemi. Svou techniku využívá v oceněných krátkých filmech, hudebních videích, fotografických projektech a dalších projektech. Spolupracovala například s Jamiem Oliverem, časopisem Vogue nebo New York Film Academy.

Komentáře