Mohou. Vaše dětství už odnesl divoký času vztek, ale vytáhnout ze šatníku šortky a současně si zachovat důstojnost je možné i v dospělosti. Ovšem nošení šortek neboli kraťasů, zdá se, má jisté zvyklosti, neřkuli pravidla.

article-2374877-1AF334C8000005DC-600_640x929

Historicky byly krátké kalhoty dříve vyhrazené opravdu chlapcům, buď jako neformální oblečení, nebo jako součást školní uniformy. Dospělí muži začali kraťasy hojněji nosit až po druhé světové válce, a to do značné míry výhradě pro sportovní účely. Například tenis hráli v krátkých kalhotách, ale pro následné společenské posezení se převlékli do dlouhých kalhot. Jako pohodlný a neformální letní oděv se šortky objevily až v padesátých letech. O jejich popularitu se zasloužili i hollywoodští herci a další celebrity, ovšem i tak nějakou dobu trvalo, že se odhalené pánské nohy staly normalitou. Ale vyhráno šortky vlastně nemají dodnes. Pořád jsou tak trochu „za míň“.

Jsou určité podmínky, jejichž splnění opravňuje elegance dbalému muži vyjít s odkrytou pokožkou na dolních končetinách. Za prvé, musí být dobrý důvod, a tím je především teplota či zeměpisná poloha v tropech. Za druhé, nemělo by se jednat o obchodní či formální záležitost. V pracovní den stejně většinou akorát přecházíte mezi klimatizovaným bytem, klimatizovaným autem a klimatizovanou kanceláří, tak proč byste nezvládl dlouhé kalhoty? Třetí důležitou podmínkou je, že jste ve styku se známými lidmi. Setkat se v šortkách s někým neznámým jakoby znamenalo jednostranně se odkrýt či být v jakési „nižší pozici“.

Každou z těchto podmínek, a to dvě či všechny tři najednou, lze pochopitelně porušit. Například když si obléknete šortky v chladném počasí, faux pas se nedopouštíte, protože dáváte najevo, že zvyklosti a pravidla máte stejně na salámu. A vzít si šortky do práce či do města není chyba v případě, že celek bude vypadat dobře.

shorts-jumper

Když usoudíte, že šortky ano, tak jak je nosit dobře? Co se týče délky nohavic, ta by měla být taková, aby byla vidět kolena a zároveň se příliš neodhalovala vaše (bílá) stehna. Konkrétně to znamená maximálně nějakých 5–8 cm nad kolena. Opravdu krátké kalhoty do půli stehen jsou v pořádku ve sportovním prostředí, ovšem pokud po sportovním výkonu zamíříte do obchodu či restaurace, vezměte to raději přes šatnu. A proč mají být kolena vidět? Cokoli pod kolena totiž už nejsou šortky, nýbrž zkrácené dlouhé kalhoty (například tříčtvrteční).

Další otázka: volné, či spíš přiléhavé? Do značné míry záleží na osobním stylu a rozmaru, ale pozor na to, že šortky opticky zvětšují objem nohou pouze od kolen nahoru! Ve volných šortkách vám z hlediska pozorovatele zmohutní zadek a stehna, naproti tomu lýtka se opticky zteční. Snad uznáte, že po takovémto výsledku člověk spíš netouží.

tumblr_la993gEqAX1qbjz0go1_500

Na většině z nás vypadá obstojně přiléhavější střih kolem boků a zadku a rovné nohavice ke kolenům. Tento styl zároveň odkazuje na vojenské šortky a klasické bermudy. Volnější šortky mohou prokázat dobrou estetickou i funkční službu na golfovém hřišti, neboť evokují dříve oblíbené pumpky. Není třeba dodávat, že pásek je na golfovém hřišti prakticky povinnost. Jinak pro eleganci volme šortky jednoduché, rovné, bez našitých kapes. V cargo šortkách se stylově posouváte do skejtparku.

Pokud jde o barvu, volili bychom jednobarevné odstíny. Světlejší barva může šortkám dodat na zajímavosti. Křiklavé vzory či různé potisky si opravdu nechejte na pláž nebo na hiphopový kemp. Ještě k bermudám: je zajímavé, že právě pestrobarevné šortky se často u nás označují jako bermudy. Přitom pravé bermudy jsou civilní verze krátkých kalhot vojenské uniformy nošené na tichomořských ostrovech a jsou téměř vždy z khaki či bílé bavlny.

blazer-suit

Co se týče bot k šortkám, tak tam platí obdobný princip jako u košile či trička: sportovní boty umocňují míru neformálnosti. Vyrazíte-li v šortkách do práce nebo chcete-li z jiného důvodu vypadat „slušně“, obouvejte boty výhradně kožené nebo semišové.

men-bermuda-shorts

Košile k šortkám se doporučuje neformální. Ideální je zapínání na knoflíčky (a například i volba materiálu s povrchovou texturou), ovšem klasická jednobarevná polokošile (nevytahaná jak padák!) taky poslouží. Zastrčením košile do šortek faktor elegance zvyšujete. Běžné tričko k šortkám je už trochu moc neelegantní uvolněnosti najednou, a přiznejme si, je to trochu nuda. Formálnější košile s dlouhým rukávem a hlavně sako k šortkám jsou poměrně běžné například na Bermudách či v Jižní Africe, kde vám beze všeho krejčí ušije luxusní oblek s krátkými kalhotami. Mimo tyto krajiny budete ovšem vypadat hodně progresivně. Proč ale ne, že? Nechcete-li jít rovnou do saka, velmi  dobře vypadá s šortkami košile a lehký svetřík. Pravda, je to poněkud na štíru s obvykle doprovodným teplým počasím, ale s tímto problémem si jistě poradíte. Ono na šortky zase nemusí být nutně kdovíjaké vedro. Vlastně na teplotě nezáleží.

Petr Bílek

Nejstylovější muže hledejte v Kongu!

Komentáře