Nejdřív jsme se koupali nazí. A dlouho. Pak jsme do vody chodili v bůhvíčem, ale s plavkami to nemělo ještě mnoho společného. Teprve před cca 100 lety začala řádná evoluce pánských plavek. Připomeňme si důležité momenty a ikonické modely oblečení do vody.

1910

Muži se koupou v jednodílných plavkách, které víc než pánské připomínají ty dámské. Prostě zakryté bradavky i většina hrudi. Kdo tenkrát skočil do vody, měl co dělat, aby vyplaval zpátky nad hladinu, nacucaný „oblek“ vážil několik kilo. Jako materiál se totiž na plavky používala téměř výhradně vlna.

FOTO: Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď?

Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 1_1910Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 2_1920Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 3_1930Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 4_1940Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 5_1950
Další fotky
Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 6_1960Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 7_1970Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 8_1980Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 9_1990Jaké plavky jsme milovali tenkrát, jaké teď? - 10_2010-a-dal

1920

Nohavičky se výrazně zkracují, díky čemuž jsou tehdejší modely sportovnější a mnohem praktičtější. Vrchní díl se odděluje od prvního a muži je nosí i odděleně, začíná se kombinovat. Dominantním materiálem je sice stále vlna, v plavkové hře se už ale začíná používat i bavlna.

1930

Probíhá první velká plavková revoluce. Jejími předáky jsou dva zcela nové materiály – lastex a nylon. Plavky začaly vypadat mnohem sportovněji, snažily se zajistit co nejvyšší možnou přirozenost pohybovat se ve vodě.

1940

Kdo měl za druhé světové války náladu na koupání, oblékal se do mnohem menších kusů látky než dřív. Plavky se výrazně zmenšily – důvod k tomu nebyl jen praktický, kdy válka musela textilie primárně používat k něčemu jinému, ale i estetický – ve 40. letech se konečně muži začínali zajímat o to, jak vypadají. Ti, co pravidelně cvičili, rádi vystavili svaly na odiv ostatním.

1950

Svět se ocitl v obrovské hospodářské krizi, pánské plavky nikoli. Po vzoru dámských najednou byly mnohem okázalejší než dosud. Muži poprvé skáčou do vody v šortkách, objevují se typicky letní havajské potisky. Svět živoří, plavky flirtují.

 

1960

Ostré barvy zažívají svůj boom i na plavkách, včetně těch odvážnějších pánských. Asi jak se bralo to LDS. Je založena naprosto ikonická značka plavek – Speedo – a plavky se neustále zkracují a zužují.

1970

Ke slovu se opět hlásí ležérní boxerky a šortky. Především z toho důvodu, že muži už nechtějí trávit svůj čas u vody pouze v bazénu nebo na lehátku, chtějí se bavit i jinak. Nejlépe dlouhým vysedáváním v plážových barech. A tam člověk ve slipových plavkách příliš patřičně nevypadá. Zvlášť když se jedná o prémiový privátní klub.

1980

Je tu lycra a spolu s ní poprvé i plavky z ní vyrobené v délce až pod kolena. Jsou maximálně přiléhavé a používají je zejména špičkoví plavci, aby byl odpor jejich těla a plavek ve vodě co nejmenší.

1990

Na různých světových plážích a březích vod určených k relaxaci je to různé i s plavkami. V Americe se výrazně hlásí o slovo surfařské bermudy, zatímco evropským plážím s přehledem dominují plavky slipy. Evropa to má prostě víc ráda narvané…

2000 – nyní

Tak, jak se globalizuje celý svět, spolu s ním se vezou i plavky. Takže od přelomu tisíciletí až do aktuální sezony vidíme na plovárnách cokoli – bermudy, kratší šortky, plavky s nohavičkou, elasťáky pod kolena, slipové plavky. Zkrátka a dobře – jak se vám líbí. Jen si dejte pozor, aby vašim plavkám nebylo už třeba dvacet, měly správnou velikost i tvar. S citlivým ohledem na stávající stav vaší postavy.

Martin Hradecký

A zde se podívejte, jak nosit květinové vzory a nevypadat jako turista.

Komentáře