Kam paměť sahá, řešili muži svůj vzhled. Nechci ale zacházet příliš daleko a tak začnu tam, kde to všichni známe.

Začalo to Havlem

Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský

“Jak to bude vašnosto, na Havla?” Tak asi nějak mohla znít otázka holiče vašeho dědy či pradědy.

U nás asi nejznámější účes je na Havla.

Možná to ani nevíte, ale tento účes u nás neproslavil nikdo jiný než Karel Havlíček Borovský, který v době, kdy se vlasy v zadu na krku hodně vystříhávaly, nosil účes plný a na tupo zastřižený. Prostě na Havla.

Chcete také ostříhat na blbečka?

Asi takhle by to mohlo být „na emana“

Asi takhle by to mohlo být „na Emana“

Další dobře známý účes je na EMANA. Starší ročníky si jistě vzpomenou a mnozí se otřesou hrůzou. V době, kterou já ještě pamatuju, se na EMANA rovnalo na blbečka.

Byl to účes, který nechávali dělat mladým mužům jejich otcové, aby snad ovlivnili jejich duševní vývoj v období, které je pro mladé muže složité. Naštěstí to bylo v dobách, kdy se hojně nosily klobouky, a tak bylo řešení v použití klobouku.

Na Emana se říká podle žižkovského holiče Emana Kodyma, což prý byl předek dnes slavného zpěváka Roberta Kodyma.

Nemáš patku, nejsi frajer

Viki Cabadaj

Viki Cabadaj

Dalším z kultovních účesů je slavná patka Vikiho Cabadaje z filmu Sněženky a Machři. Přiznejme si, kdo by nechtěl mít patku jako Viki? A tím myslím vlasy.

Pamatuju si, jak po premiéře filmu Sněženky a Machři chtěl každý mladý muž patku. Vznikla tak zajímavá móda, se kterou měl tehdejší režim problém, protože dlouhé vlasy byly oficiálně nepodporovaným lookem. A tak s nostalgií sleduji dobové filmy a fotky, kde Viki v podání Jana Antonína Duchoslava hází svojí předlouhou paticí.

Davidovo slavné číro

Davidovo slavné číro

To je asi z naší domácí scény vše. Tvůrce módních účesů současnosti je jednoznačně David Beckham. Otázka je, jaký vliv na to má jeho žena Viktorka.

Každopádně asi nikdo už mu neodpáře číro, se kterým přišel před lety na MS ve fotbale a změnil tak milionům mužů vnímání svých vlasů a přístup k účesu.

Přestože od té doby změnil svůj účes mnohokrát, jeho číro je již kultem. Jako barber musím, říct, že David málokdy sáhne vedle, vždy je jeho účes dokonalý. Protože je David perfekcionista, nevěnuje se jen účesu, ale řeší i vousy.

Komentáře