Pod záštitou Národního muzea byl ve středočeském městě Všetaty nově otevřen Památník Jana Palacha. Expozice vznikla přestavbou vesnického domu, kde se upálený student narodil a vyrůstal. Rozsáhlou rekonstrukcí neprošel jen samotný dům rodiny Palachových, ale také jeho blízké okolí.

Ačkoli měl být památník otevřen veřejnosti již v srpnu letošního roku, z důvodu komplikací spojených se stavbou došlo k odložení o několik měsíců. Na to, jak nově vzniklá expozice připomínající život a tragický osud Jana Palacha vypadá, se můžete podívat v naší galerii.

FOTO: V rodném domě Jana Palacha vznikla unikátní expozice mapující jeho život a smrt

V rodném domě Jana Palacha vznikla unikátní expozice mapující jeho život a smrt - pamatnik-jana-palacha-ve-vsetatech-0-2V rodném domě Jana Palacha vznikla unikátní expozice mapující jeho život a smrt - pamatnik-jana-palacha-ve-vsetatech-1V rodném domě Jana Palacha vznikla unikátní expozice mapující jeho život a smrt - pamatnik-jana-palacha-ve-vsetatech-3V rodném domě Jana Palacha vznikla unikátní expozice mapující jeho život a smrt - pamatnik-jana-palacha-ve-vsetatech-2V rodném domě Jana Palacha vznikla unikátní expozice mapující jeho život a smrt - pamatnik-jana-palacha-ve-vsetatech-4

„Architekti navrhli nadčasový projekt, který vnímá Palachovo sebeupálení jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl osudy celé rodiny. Současně ale projekt otevírá Palachův odkaz široké veřejnosti a vytváří z něj věc veřejnou. Hlavním úkolem bylo zachytit a interpretovat hrdinský Palachův skutek, jeho vliv na osudy společnosti a samotné rodiny, citlivě včlenit památník do prostoru Všetat a v neposlední řadě si poradit s komplikovaným prostorem domu, kde Jan Palach strávil své dětství a mládí,“ uvedli zástupci Národního muzea, kteří mají památník na starost.

Návštěvníci Památníku Jana Palacha mají také jedinečnou možnost zhlédnout historickou expozici, která mapuje studentův životní příběh, a samozřejmě jeho protest v podobě sebeupálení, kterým chtěl 16. ledna roku 1969 vyburcovat spoluobčany z letargie. K vidění jsou nejen autentické předměty z Palachova života, ale také množství interaktivních obrazovek s dobovými obrazovými a zvukovými záznamy.

Michal Švehla

Jak by dnes žili Flintstoneovi? Architekt navrhl úchvatný minimalistický dům, který je postavený uvnitř kusu skály

Komentáře