Jak před více jak sto lety vyřešit brzké vstávání  na ranní šichtu v nové tovární době industriální Británie? Většina dělníků si nemohla dovolit budík, ale ani přijít pozdě. Problém tak za ně řešil člověk s bambusovou holí.

Takzvaná profese „knocker-upperů“ vznikla někdy během počátku průmyslové revoluce. Po zaměstnancích množících se továren v Británii a Irsku bylo požadováno, aby dorazili na svou šichtu včas, pokud ne, jejich pracovní místo čekalo na někoho jiného.

Budíky byly drahé a nespolehlivé, celé čtvrti tak bohatě postačil jeden člověk s bambusovou holí, řehtačkou nebo foukačkou a sušeným hráškem jako střelivem. Práci většinou zastávali postarší muži i ženy, kterým dělníci platili pár pencí týdně.

FOTO: Bizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali

Bizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali - Knocker-uppers (3)Bizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali - _88877239_111c0f01-b9a4-4014-94e1-6c946596ea99Bizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali - Knocker-uppers (2)Bizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali - screen-shot-2019-04-17-at-3.37.05-pmBizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali - Knocker-uppers (1)
Další fotky
Bizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali - _88910224_6754a7cf-230d-4708-9845-d3ce442e4f8eBizarní zaměstnání: budiči „knocker-upperové“ vám ťukali na okno, dokud jste se neprobrali - FRO71b26c_cel0203histora3

Takový „knocker-upper“, noční tvor, nechodil přes noc spát (neměl ho totiž kdo včas vzbudit) a s rozbřeskem obcházel domy dělníků. Zastavil se u klienta a pomocí dlouhé bambusové tyče s kovovými drápky na konci, nebo třeba foukačky, ťukal, škrábal či střílel na okno spícího, dokud neměl jistotu, že už je plně vzbuzen. Od řehtaček a volání se upustilo, poté co se hromadně probouzelo víc lidí, než bylo potřeba.

A jak měli „knocker-uppeři“ vědět, kdy vlastně máte vstávat? Někteří z dělníků rozepisovali začátky svých směn křídou na cihlovou fasádu domů, aby se budiči nedopustili nepříjemného omylu a pracanta nevzbudili zbytečně nebo jindy.

Američan se po šesti letech probudil z kómatu. Spánek pak předstíral další rok, aby nemusel do práce

Jedni z posledních „knocker-uppů“ bušili na dělnická okna ještě roku 1952. Pak našel své pevné místo v rychle se modernizující společnosti automatický budík, který nás ze sladkého spánku místo „bouchačů“ a kohoutů nemilosrdně budí dodnes.

Jan Králík

Komentáře