Nejrozměrnější dům postavený v korunách stromů vytvořil z nalezeného materiálu americký pastor s nelehkou minulostí. Pastorovo veledílo dnes již nestojí, on sám si z toho, ale nic nedělá.

Američan Horace Burgess se roku 1993 pustil do práce na stromovém domě poté co měl vizi – slyšel prý hlas Boha, který ho nabádal k započetí neobvyklého stromového díla.

Pro Burgesse to však nebylo poprvé co stromový dům vytvořil. Kromě mnoha dětských stromových bunkrů, postavil v 80. letech podobně rozlehlý dům v koruně stromu. Tenkrát jej využíval jako tajné místo, kam utíkal za svou závislostí – tvrdými drogami.

FOTO: Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu

Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - The-Worlds-Biggest-Tree-House-by-Horace-Burgess-11Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - HoraceBurgess_FeaturedObrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - interiorObrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - GettyImages-170090960Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - casa-del-ministro-tennesse-horace-burgess-casa-de-arbol-mas-larga-del-mundo-7571571890_a48e21c6b2_b
Další fotky
Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - da729e21cccee6fef423ff947dd075b6Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - 97f37827697087.5605136cd7e64Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - treehouse1+(1+of+1)Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - imageObrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - 24xp-treehouse-superJumboObrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - 4168Obrovský stromový dům vyrůstal z mohutného dubu - a

Poté co na předávkování zemřelo mnoho jeho přátel, se Burgess rozhodl obrátit svůj dosavadní život zcela naruby a stal se pastorem. Ještě předtím však svůj první stromový počin symbolicky spálil.

Páteří nového stromového projektu ve městě Crossville státu Tennessee se stal vysoký a mohutný bílý dub, plus šest menších okolních dubů pro dodatečnou podporu.

Horace Burgess

Během několika let neutichajícího odhodlání pastora Burgesse, zde vyrostla téměř 30 metrů vysoká dřevěná budova o pěti patrech, sestavená z nalezeného nebo darovaného materiálu. Dům pojmul 80 místností využívaných jako ložnice, kuchyně, učebny, kaple nebo shromažďovací prostor pro místní komunitu, kde se konaly mše.

Diagnostikovali mu vážnou nemoc, rozhodl se neztrácet čas a splnit si svůj sen. Vytvořil si luxusní dům ze staré opuštěné jeskyně

Vlastnoručně zkonstruovaného dřevěného giganta, na kterého Burgess spotřeboval 250 tisíc hřebíků, pak roku 2012 místní autority pro vysoké riziko požáru uzavřely veřejnosti. O pár let později (roku 2019) se právě oheň stal největšímu stromovému domu osudným. Požár, jehož pravá příčina je dosud neznámá, zničil 20 let práce za pouhých 15 minut.

Jan Králík

Komentáře