Osm set let stará jeskyně vykutaná do několik set milionu let starého pískovce se pod rukama cílevědomého muže proměnila k nepoznání. Dnes se vyrovná pohodlí luxusního hotelu.

Angelo Mastropietro byl diagnostikován roztroušenou sklerózou roku 2007 a rozhodl se přehodnotit svůj dosavadní život. Odešel z dobře placené pozice v Austrálii a vrátil se zpátky do hrabství Worcestershire, kde má své rodinné kořeny. Nový začátek začal poněkud temně – v ponuré jeskyni.

FOTO: Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu

Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversionZ opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - cave_05Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion2Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion7Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion3
Další fotky
Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion8Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion6Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion9Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion10Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion11Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion5Z opuštěné jeskyně pohodlné bydlení – podívejte se na neuvěřitelnou proměnu - TV-house-exclusive–Cave-conversion1

Narazil na opuštěné, několik staletí staré, jeskynní obydlí k prodeji za 62 tisíc liber (ani ne 2 miliony českých korun). Okamžitě se k němu cítil připoután a bez většího rozmýšlení jej koupil.

Jelikož místní zákony nedovolují žít permanentně v takovém typu obydlí, pořídil si i dvě stě let starou chaloupku nedaleko, ze které docházel za prací na svém vysněném domě. Chtěl se stát jeskynním mužem a ukázat společnosti, jak se dají pohodlně využít neobvyklé a již existující prostory a vrátit se tak ke kořenům našich předků.

Tehdy třiceti sedmiletý Mastropietro (jeho přijímení v překladu vlastně znamená kamenický mistr) si stanovil rozpočet a každodenní pracovní cíl, který hodlal splnit. Na jeskynním obydlí totiž převážně pracoval pouze on sám. Celé dva měsíce mu trvalo vlastnoručně rozšířit vnitřní prostory. Další překážkou bylo zavedení vody a elektřiny. Po devíti měsících silného odhodlání byly práce na základní podobě hotovy. Jeskyni s vyhřívanou podlahou a wifi nakonec vybavil útulným nábytkem.

Američan „zrecykloval“ Boeing 727. Letoun stojící uprostřed lesa se stal jeho novým domovem

Do svého rozpočtu 100 tisíc liber se však nevešel. Celý projekt dospěl ke zdárnému konci s cenovkou 233 tisíc liber.

Jan Králík

Komentáře