Oscar Knight (17) zasvětil posledních osm let svého života tomu, aby si získal místo v reprezentačním basketbalovém týmu Velké Británie pro nadcházející tokijskou paralympiády v roce 2021. Aby si svůj sen splnil, musí nyní handicapovaný sportovec přemýšlet o amputaci své nohy.

Podle IPC (Mezinárodní paralympijský výbor) není totiž mladíkovo postižení dostatečné k tomu, aby zemi reprezentoval na mezinárodní soutěži. A to i přes skutečnost, že Knight trpí od 9 let tzv. Sudeckovým algodystrofickým syndromem, který ho permanentně upoutal na invalidní vozíček a působí mu neustálé bolesti.

Bizarní PR kousek nacistického Německa. Židovka Helene vyhrála pro Hitlera na olympiádě stříbro

„Říkat, že nejsem dostatečně postižený k tomu, abych soutěžil, je absurdní,“ řekl Knight, který momentálně působí v klubu Plymouth Raiders. V nedávné hře britské reprezentace pod 22 let proti Španělsku dokonce zaujmul post kapitána týmu.

„Jsem připoután k vozíčku a trpím nepřetržitou bolestí. Nepovolit mi hrát považuji za diskriminaci,“ pokračuje Knight. „Nechat si amputovat nohu kvůli vašemu oblíbenému sportu se může zdát jako drastické řešení, ale i to musím nyní brát v úvahu.“

Mezinárodní paralympijský výbor situaci komentoval následovně: „Veškerá pravidla a nařízení byla v roce 2015 schválena více než dvěma sty členy výboru. Usilovně spolupracujeme se všemi členskými státy na tom, aby byla tato pravidla implementována a bez výjimky dodržována.“

George Bates (nalevo) také přemýšlí o amputaci jedné své nohy za účelem získat místo v reprezentačním týmů pro tokijské paralympijské hry 2021.

Knight dokonce není prvním hráčem, který ze stejných důvodů uvažoval o amputaci nohy. V uplynulých týdnech se s naprosto stejným problémem začal potýkat i Knightův 26letý krajan a britský reprezentant George Bates.

Michal Švehla

Komentáře