Helene Mayerová, která je dodnes nazývána nejlepší ženskou šermířkou všech dob, na olympiádě roku 1936 vybojovala pro třetí říši stříbrnou medaili. Svůj úspěch na stupínku vítězů oslavila nacistickým pozdravem – přestože byla Židovkou.

Už jako třináctiletá vyhrála mladá Helene Mayerová roku 1924 německý ženský šampionát v šermování fleretem. O pár let později se stala nepřekonatelnou mistryní světa – v sedmnácti letech si odnesla zlatou medaili z letních olympijských her v Amsterodamu.

FOTO: Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka

Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (1)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (5)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (16)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (12)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (10)
Další fotky
Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (7)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (8)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (15)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (14)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (13)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (9)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (6)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (3)Za nacistické Německo bojovala na berlínské olympiádě židovská šermířka - Helene_Mayer (2)

Z německé hrdinky a prototypu árijské krásky se stala nechtěná osoba, jakmile nastoupil Hitler roku 1933 k moci. Otec Helene byl totiž židovského původu a mladé šampionce, která právě pobývala na studijním pobytu v USA, bylo kromě mnoho dalšího odňato německé občanství.

Hrozící bojkot blížících se olympijských her v nacistickém Berlíně ze strany Američanů se podařil zahnat díky olympijskému výboru USA, který přiměl Německo, aby povolilo Helene Meyerové jakožto německé Židovce soutěžit pod nacistickou vlajkou. Jednalo se vlastně o podařený PR kousek, který úspěšně zamaskoval zrůdné chování k německým Židům.

Helene Mayerová na olympiádě v Los Angeles roku 1932.

Helene Mayerová se steskem po domově a toužící po šermování nabídku přijala. Návrat domů rozhodně nebyl triumfální. O Helene a jejím původu se v německém tisku schválně mlčelo. Pro třetí říši nakonec vybojovala stříbrnou medaili, kterou na stupínku přijala se zdviženou pravicí. Salutovala tak muži, jenž se za nedlouho stal vrahem milionů jejích vlastních lidí.

Medailistka však neměla na vybranou, nacistický pozdrav měla nařízený. Přesto se však nikdy nedozvíme, proč doopravdy přijala pozvánku k účasti – snažila se tak ochránit svou rodinu? Sebe? Nebo snad byla pouze naivní?

Krásnou českou Židovku si vybral doktor Mengele pro portrétování romských vězňů, zachránila tak sebe i svou matku

Zbytek války prožila Helene v USA. Do Německa se vrátila roku 1952, rok před svou smrtí, kdy podlehla rakovině. Bylo ji čtyřicet dva let. Nikdy nedostala možnost se k celé své, dnes již nechvalné historii vyjádřit.

Prazvláštní příběh mladé šermířky zůstal zapomenut v čase, přestože se experti z dochovaných nahrávek shodují na jejím neuvěřitelném talentu a technice a dodnes ji označují za nejlepší šermířku v dějinách tohoto elegantního sportu.

Jan Králík

Komentáře