Poslední dobou často odpovídám na dotazy, jak dlouhé rukávy by měly být u saka. Prosím, zapomeňte na poučky prodavaček tetiček z obskurních obchodů Budina nebo AMJ. A neposlouchejte ani maminky nebo manželky.

Jedna z pitomých a nesmrtelných pouček říká, že délka rukávu saka by měla být k prvnímu kloubu palce. Tedy tam, kde má končit rukáv košile, když rozepnete manžetu a volně spustíte ruce. A to je špatně. Rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí. Prostě jednoduše natáhněte celou ruku před sebe, zatněte dlaň v pěst a tu ohněte směrem k zemi. Správné místo je tam, kde se ohýbá zápěstí.

944104_-1

Mirek Donutil a jeho celkově obrovské sako. Zde je špatně nejen délka rukávu, ale i délka saka, šířka rukávů a trochu větší ramena. #fail

ŠPATNĚ

obrázek-81-271x300

SPRÁVNĚ

obrázek-111-252x300

Z rukávu od saka by měla vyčuhovat manžeta košile (1-1,5 cm). 

Zkrátit rukáv?

Rukávy dokáže zkrátit každá dobrá krejčová. Pozor ale, většinou to odnesou knoflíky. První knoflík na rukávu začíná zhruba 4 cm od okraje rukávu. A pokud zkracujete o více než 2 cm, trpí estetika, protože jednoduše budou knoflíky moc blízko okraji rukávu. Pokud zkracujete o více než 2 cm, tak už zasahujete rovnou do knoflíků a budete muset některý z nich obětovat. Pořád to je ale menší zlo, než mít dlouhé rukávy. Některá saka nemají vyšité knoflíkové dírky – pak máte vyhráno, protože se posunou všechny knoflíky směrem nahoru.

Možná se ptáte, proč se nezkracuje rukáv seshora. Tedy proč se neodpáře v horní části od náramenice, nezkrátí se a znovu nenašije. Ano, i to jde, ale je to neuvěřitelně pracné a stačí malá chyba a sako už nikdy nebude sedět. Proto s touto úpravou musí mít krejčí zkušenosti. Jakmile totiž nasadí rukáv zpět jen o pár milimetrů jinak, tak se bude různě krabatit.

Cvičme v rytme

Když si u nás zákazník kupuje oblek na míru, tak ho musím často přesvědčovat, že ty rukávy jsou opravdu v pořádku a nejsou moc krátké. Nejčastěji se mě zákazník snaží přesvědčit o krátkých rukávech tak, že začne v saku „cvičit“. Začátek sestavy je vždy stejný – ruce před sebe a demonstrace krátkých rukávů na obnaženém předloktí. Tak to je ale správně! 🙂 Vzhledem ke konstrukci saka vám rukávy vždy „vyjedou“ a v této poloze rukávy NIKDY nezakryjí celé ruce.

obrázek-131-300x216

Crowdsourcing: S čím sladit sako

Komentáře