Šála nemusí nutně evokovat malíře Kodeta či spícího knížete. A stejně tak neplatí, že by chození bez šály v zimě bylo projevem cool rebelství. Šála k zimnímu outfitu patří. Jak se do toho nezamotat?

Pověste si ji na krk

Toto je nejjednodušší způsob nošení pro formální i neformální příležitosti: šálu si pověste kolem krku a konce nechejte volně viset buď přes kabát, nebo je zapněte dovnitř. Vzhledem k tomu, že v teple budete mít víceméně jen zátylek, do největších mrazů se tento způsob úvazu nehodí.

Tloušťku šály vybírejte s ohledem na to, zda ji budete nosit uvnitř kabátu nebo na něm. Přísným puntičkářům doporučujeme nechat oba konce stejně dlouhé, jeden konec kratší naopak dá najevo vaši uvolněnou stránku. A pozor na napoleonský komplex: v tomto případě neplatí, že delší rovná se lepší. Délku šály tedy volte důsledně podle své výšky. Výhodou tohoto způsobu nošení je to, že se při něm uplatní i kratší modely šál.

Vyzkoušet můžete i obrácenou variantu, kdy budete mít v teple přední část krku a konce šály necháte volně viset přes záda. V tomto případě si ovšem dávejte pozor třeba při jízdě v kabrioletu… Slyšeli jste už někdy jméno Isadora Duncanová?

saly-poveseni

Jednou či dvakrát obtočte

Další možnost nošení šály představuje ideální kombinaci precizního a uvolněného stylu. Svému outfitu navíc dodáte trochu módní šťávy. Oba konce zůstávají volné, krk máte v teple celý a zároveň se vyhnete nebezpečí přidušení. Nestejně dlouhé konce nevadí. Tedy pokud netrpíte obsedantně-kompulsivní poruchou.

Když se rozhodnete obtočit toliko jednou, vyberte si střední délku a tloušťku šály. Začněte přehozením kolem krku. Jeden konec nechejte kratší (asi ¼ celkové délky šály), ten delší otočte kolem krku. Výsledkem by měly být dva volné konce a kompletně zakrytý krk. Míra utažení závisí jen na vás. Pokud půjdete cestou dvojnásobného obtočení, potřebujete šálu ještě delší a tenčí. Pravidlo o poměrech stran si upravte na 1/8 ku 7/8 a princip zůstává stejný.

saly-obtoceni

Naučte se Ascot

Jak už název napovídá, toto je způsob vázání šály, který se hodí pro formálnější příležitosti a outfity. Ascot a jeho dvojitá variace se skvěle hodí hlavně do saka či kabátu, kde vytvoří ideální a stylovou izolaci. I v tomto případě sáhněte raději po delších šálách a vyhněte se tenkým materiálům typu hedvábí, kvůli kterým by mohl výsledný look působit příliš žensky.

Začneme jednoduchým Ascotem. Vycházíme opět z šály volně přehozené kolem krku. Poměr stran upravte tak, aby kratší strana představovala 1/3 celkové délky. Delším koncem překřižte kratší konec a protáhněte jej takto vzniklou smyčkou vrchem. Dvojitý Ascot vytvoříte stejným způsobem (výchozí délka ¼ a ¾), jen před překřížením delší konec jednou obtočíte kolem krku.

askot

Vyzkoušejte pařížský/francouzský/evropský/říkejtemujakchcete uzel

Tenhle superjednoduchý uzel bude vypadat skvěle v kombinaci s koženou bundou, bundou obecně nebo s jakýmkoli ležérnějším modelem kabátu. V tomto případě musíte ovšem zvolit skutečně dlouhou šálu, která není příliš silná ani huňatá. Po přeložení by totiž mohla svůj objem více než zdvojnásobit.

Jak na to? Šálu přeložte napůl a pověste ji kolem krku. Volné konce na jedné straně protáhněte smyčkou vzniklou na druhé straně a výsledný uzel si upravte tak, aby vám byl příjemný. Je jen na vás, zda dáte přednost volnějšímu nebo utaženému modelu.

francouz

Zabodujte s falešným uzlem

Využijete jej spíš na jaře či na podzim, protože narovinu, není to nic, co by člověka extra zahřálo. Na druhou stranu vám ale dodá punc znalce, který se nemusí příliš snažit, a přesto vypadá stylově. V této variantě využijete hedvábné a vzorované šály i šátky z lehčích materiálů.

Ani v tomto případě nejde o nic složitého. Pověste si šálu na krk, posuňte ji tak, aby jedna strana byla kratší než druhá. Na delší straně udělejte obyčejný volný uzel a druhý konec jím prostrčte. Pak jen upravte výšku a utažení uzlu a máte hotovo.

fales

7 slavných kravatových uzlů, které by měl ovládat každý muž

Komentáře