Při zmínce o tvídu většině mužů proběhne hlavou představa dědečka, vysokoškolského profesora s rukávem od křídy nebo britská šlechta s brokovnicí v ruce. Ano, to bývalo. Bývalo do té doby, než se tvíd opět dostal na vrchol a stal se nedílnou součástí gentlemanova šatníku.

Pravý tvíd poznáte velmi jednoduše. A to podle cenovky. Je to jako „pravá kůže“. Tvíd je ručně tkaný z vlny a barvený přírodními prostředky v irském kraji Donegal. Sako z pravého tvídu nebude stát ani 5 000, ani 10 000. Bude to víc, ale na druhou stranu, stačí jediné a máte nekonečně kombinací pro casual outfit. Úplně původně vznikl na dvou malých ostrovech Vnějších Hebrid. Šlechtična a manželka majitele ostrovů si na konci 19. století všimla látek, které obyvatelstvo tkalo pro vlastní potřebu. Ukázala tvíd velké společnosti a tak vznikla chráněná značka Harris Tweed.

I když by gentleman měl raději ušetřit na jediné kvalitní sako než na deset nesedících, pokud víte, že jej tak často nosit nebudete, pořiďte si jedno, které tak alespoň vypadá. Musí však perfektně padnout.

Tvídové sako v pěkném, přírodním odstínu vypadá skvěle s tmavými džíny, černými chinos a zajímavě barevnými doplňky. Buď bílá košile a šál samostatně nebo kupříkladu pulover z kašmíru (další věc, na které by se šetřit nemělo) vytvoří moderní, uvolněný a přitom elegantní outfit.

K béžovému či hnědému saku z tvídu jsou nejlepší hnědé boty, třeba oxfordky, nebo barevné mokasíny. Ale neberte si černé hladké. Výsledek by působil, jako že žádné jiné nemáte.

S probíhajícím podzimem může v pánském šatníku nastat problém, jaký si obléknout svrchní oděv. Na tmavý zimní kabát je moc brzy, na samotné sako je zima. A přitom je to tak snadné. Tvídový kabát s klasickým límcem v délce ke kolenům. Musí sedět na tělo. Jen nabízet dost prostoru na pár vrstev pod něj. Ale za boha nesmí mít větší ramena, než máte. Pokud tedy nechcete vypadat jako alternativní „umělec“ z ještě alternativnější čtvrti. Ale s takovým kabátem se nebojte kombinovat.

Chystáte-li se na elegantní pobyt někde venku (víkendový pobyt v hotelu nebo na chatě u jezera), tvídové kalhoty, pevné kožené boty a prošívaná bunda v temném odstínu je ten pravý outfit. Dodá vám jistý starosvětský luxus a především, zahřeje vás. Tvíd je nádherná látka, ale, jako většina kvalitních, musí se použít správně a opravdu, investice se vyplatí.

Jiří Hofbauer

Crowdsourcing: S čím sladit sako

Komentáře