Pánská košile je podivuhodný vynález. Trochu jako Putin odolává jakýmkoliv zásahům a snaze o změnu a už bezpočet let zůstává stejná. Za největší otřes bychom mohli považovat ustřihnutí rukávu v padesátých letech. 

Rukáv u košile poprvé ustřihli Američani (mají sklon věci zkracovat a dělat si to tak pohodlnější). Je pravda, že když je venku tisíc stupňů, i detail jako manžeta kolem zápěstí může být téměř bolestivá záležitost. Krátký rukáv je tedy logická volba. Zvažte ale, jestli není lepší si rukávy ohrnout u košile normální. A to z několika důvodů.

Na rozdíl od bowling shirt nebo havajských, běžná košile musí sedět. Krátký rukáv ukáže jakékoliv nedostatky, zanedbávání posilování rukou, úzká ramena a opticky postavu rozdělí. Naproti tomu ohrnuté rukávy dělají opak – opticky ještě zvětší objem rukou, prodlouží je a esteticky vyladí ramena. I ohrnutí rukávu ale jde dělat buď špatně, nebo dobře. Elegantní uvolněnost versus lajdáctví.

Existují dva hlavní způsoby, jak si vyhrnout rukávy u košile. Nejběžnější je překládat látku na délku manžety. K dosáhnutí nejlepšího výsledku musíte dbát na to, aby se sama manžeta nepomačkala – to následně nejen poškodí košili, ale vytvoří i tlustý a neforemný lem. Rukáv nemůžete pouze zarulovat nahoru, protože to pak působí jako dvojitý okraj u pizzy.

Mads Mikkelsen měl v seriálu Hannibal vždycky perfektně ohrnuté rukávy.

Prezident Obama si občas v zápalu debaty rukávy vyhrnul. Nedělal to ale pořádně a zůstaly viset někde na půl žerdi.

Druhý způsob vymysleli Italové a jako jedni z největších expertů na styl mají sofistikovanější variantu. Je lehce náročnější a tím pádem vypadá jako záměrný detail a ne pouze krok k pohodlnosti.

Takzvaný „italský způsob“ ohrnování košile. Přehnete dvakrát a lem manžety zůstane viditelný.

Celkový výsledek bude vypadat nejlépe, když bude sklad končit přímo kolem loktu. Jakmile bude pod loktem, vznikne vám ¾ rukáv. Když zase daleko nad loktem, jsme tam kde jsme byli s krátkým rukávem.

Ohrnování kalhot je další věc, která může znamenat dramatický rozdíl v celkovém looku. Opět – překládání je klíčem. A už ani nezáleží na délce, většina kalhot ve vaší velikosti stejně nepůjde vyhrnout do nekonečna. Zastavíte se někde v půlce lýtek.

Chinos nebo džíny vypadají ohrnuté skvěle. Kupříkladu – do práce jdete v košili, blazeru, chinos a rámovkách. Stačí sundat blazer, přezout se do tenisek s neviditelnými ponožkami, kalhoty ohrnout a můžete na pivo nebo drink. Bude vám pohodlně a nebudete příliš formální.

I nenápadně ohrnout denimové šortky může udělat dobrotu. Tento krok totiž vytvoří dojem, že jste vyšší.

Ohrnutí rukávu nebo nohavic by nemělo být příliš perfektní. Sice ne lajdácké, ale stále ne matematicky dokonalé.

Komentáře