Zhruba jednou měsíčně v obchodě Loake odpovídáme na dotazy či žádosti o reklamaci bot s koženou podrážkou. Protože vím, že podobné věci řeší také naši konkurenti, rozhodl jsem se sepsat pár vět o tom, jak to s tou koženou podrážkou vlastně je.

 

Podrážku jsem prochodil za 8 měsíců. Sakra!

Ano, to je možné. Dokonce ji můžete prochodit za 5 měsíců. Záleží na mnoha faktorech. Pokud boty nosíte každý den a nenecháte je tak odpočinout, snižujete životnost podrážky o 30 – 40 %. Jestliže máte více než 100 kg, počítejte, že se díra objeví o něco rychleji než u 70kilového chlapa. Chodíte většinu času po koberci? Problém. Většina levných zátěžových koberců je doslova žrout kůže. Mezi botou a kobercem vzniká větší tření, tím pádem větší teplo než třeba na betonu. A koberec pak funguje jako takový smirkový papír. Může se to zdát přitažené za vlasy, ale není. Mluví z nás zkušenosti s prodejem více než 3 tisíc bot s koženou podrážkou. Co dále snižuje životnost podrážky? Například vady chůze, jízda na motorce. Ano, i to jsme řešili. Pokud prostě „brzdíte“ 10x denně nohama, podrážka odejde rychleji.

 

Kolik tedy kožená podrážka vydrží?

V roce 2008 jsem si koupil první rámovky (značka Ambiorix) s koženou podrážkou. Nosil jsem je denně, 6x v týdnu. Podrážka vydržela přesně 10 měsíců. Zdálo se mně to málo, ale po rekonstrukci je mám už třetí rok a druhá podrážka stále drží (a 1-2 roky vydrží). Nosím je nyní zhruba 30x ročně, tedy celkem málo. Teď aktuálně mám svoje dvoje Loake boty (+ občas ty Ambiorix + občas další Loake k obleku), které střídám (ne vždy obden, ale třeba po týdnu či dvou) a podrážka u obou je v půlce životnosti a mám je 8 měsíců. Čekám, že vydrží zhruba 1,5 roku maximálně. Když teď přidám pravidelně třetí pár, dostanu se na 20-24 měsíců.

 

Po měsíci jsem podrážku obrousil na švy.

Ano, to je možné a ve 100 % případů to je normální. Na fotce vidíte podrážku po 8 měsících. A ještě dalších 8 měsíců vydrží.

 

obrázek-1-1024x768

Cítím každý kamínek.

Když si sáhnete na podrážku po koupi bot, a pak třeba za půl roku, poznáte, že je kůže o něco měkčí. Před opravdovým koncem životnosti podešve (tedy před uděláním díry) pak bude kůže lehce stlačitelná prstem. To je příčina toho, že cítíte každý kamínek. Není třeba čekat na díru, boty si říkají o rekonstrukci.

Mám díru jen na jedné noze.

Ano, i to je normální. Díra se udělá tam, kde silněji našlapujete. A každý chlap dává váhu více na jednu stranu. Není to vada podrážky. A čekat na díru na druhé noze nemá cenu.

 

Screen-Shot-2014-04-07-at-13.42.22

Na botách před rekonstrukcí vidíte díru nebo náznak díry. Vždy se dělá ve stejném místě. Na druhé fotce jsou boty po rekonstrukci.

Podrážka vydržela 6 měsíců, chci zpět peníze.

Bohužel to na vrácení peněz nebo výměnu podrážky zdarma není. Často to přirovnávám k pneumatikám. Když na zimních jezdíte ve 30 stupních, tak se vám také rychleji sjedou. Stejně tak, kdy vezmete auto na okruh. A je jedno, že stály 6 tisíc jedna. Soused bude mít ty stejné, ale na okruh auto nevezme. Jemu vydrží dvě sezóny, vám jednu nebo taky 1 den. A nikoho nenapadne jít do pneuservisu gumy reklamovat. Střídejte alespoň dva páry (ideálně tři) a zajistíte si mnohem delší životnost podrážky.

 

Podrazit?

I to je řešením. I když přilepit gumu na koženou podrážku je podobné, jako do Macbooku nainstalovat Windows Vista. Je to ale jedna z možností, jak neřešit prochození. Až se guma zničí (za rok či dva), tak ji za 200 Kč vyměníte a pokračujete dále. Nebo si rovnou kupte boty s gumovou podrážkou. Loake, Church’s i další výrobci je mají v nabídce.

 

Kolik tedy vydrží boty s koženou podrážkou?

Počítejte, že rámovky lze rekonstruovat zhruba 3 – 4x. To znamená, že pokud máte v botníku stále 3-4 páry a postupně přikupujete nové boty, je nejnižší hranice životnosti bot s koženou podrážkou tak 8-10 let (při 2-3 rekonstrukcích). Ve většině případů boty po první rekonstrukci už nenosíte tak často, spíše začnou tvořit doplňěk botníku a favority máte jinde (osobní zkušenost). Tím bych odpověděl také na dotazy na FB, kde jsme ukázali 12 let starý model Aldwych Tan a ne všichni tomu věřili. Pokud majitel boty nosil 1-2x týdně, pak třeba půl roku ne (přes zimu), tak první rekonstrukci mohl mít klidně po 5 letech. Obecně platí, že boty spíše vyhodíte, protože už nebudete mít místo v botníku, než aby se vám po 10 letech rozpadly.

Na internetu je celá řada odkazů, kde se tento problém řeší. Jeden za všechny, který potvrzuje, že pokud nebudete mít více párů bot, výrazně přes rok životnosti podrážky se nedostanete. Jedna otázka a odpověď z fóra na www.askandyaboutclothes.com

If you have, say, 10 pairs of business shoes you use on a regular basis and rotate them every day, try to avoid rain and snow when wearing leather soled shoes, what’s the average ‚life expectancy‘ of your shoes?

Currently, I have eight pairs of business shoes and do rotate them every day. I must admit that I also wear my shoes during rainy days. That said, I expect my shoes to last for about three – four years without being resoled.

 

Jak o podrážku pečovat?

Většina z nás s podrážkou nic nedělá. Já doporučuji občas (1x měsíčně) podrážku namazat tímto přípravkem od Saphiru (momentálně máme vyprodáno, do 10 dní bude na skladě). Dodáte kůži výživu, naimpregnujete ji a tím trochu prodloužíte životnost. Jeden až dva měsíce navíc za to stojí. Nic víc dělat nemůžete. Prostě se s tím smířit. Máte na noze hezké boty (jakékoli značky), máte z nich radost, tak proč se stresovat tím, že podrážka není na celý život. V ceně bot jste si koupili i možnost nechat si ji originálně vyměnit. Tak si prostě užívejte bot!

Komentáře