Colin Austin pracuje s pánskou obuví již přes 25 let a v současnosti působí jako manažer obchodu Loake na Piccadilly v Princes Arcade. Je jedním z nejpovolanějších, co se bot týče, a proto sepsal několik rad, které se budou hodit především těm z vás, kteří s botami ručně vyráběnými metodou Goodyear nemají tolik zkušeností. Pokud se budete jeho radami řídit, vydrží vaše boty ve skvělé kondici dlouhá léta.

Colin

  1. Než s botami vyjdete ven, pořádně je navoskujte a překartáčujte. To je ochrání v případě deště. V ideálním případě absolvujte několik prvních vycházek v suchém počasí. Na podrážce ulpí drobný štěrk a jiné částice, které ji pak chrání před vlhkem a deštěm.
  2. Pokud se vaše bota namočí, nechte ji minimálně tři dny vysychat. Pokud podšívka a stélka plně nevyschnou, může se podešev rychle opotřebovat.
  3. Někdy se stane, že se na podešvi jedné z bot začne rozšiřovat díra. Zákazník pak často usoudí, že se jedná o kvalitativní defekt, a neuvědomí si, že zatěžovat více jednu polovinu těla je přirozené. Tím pak více trpí i konkrétní bota a rychleji se prochodí.
  4. Pokud se objeví na podešvi díra, nečekejte, až se ta samá objeví i na druhé botě. První díra by se do té doby o poznání rozšířila a dostali byste se až na korkovou výplň a poškodili tak útroby boty. S rekonstrukcí neotálejte. shoes-with-holes-224x300
  5. Ze zkušenosti víme, že zákazníci, kterým jejich boty vydrží několik let, mají v botníku více jak tři páry, které pravidelně střídají. Ideální je nosit boty po celý jeden den a pak je nechat vysychat dva následující dny.
  6. Základ je dávat botu na cedrový napínák, kdykoli je nemáte na noze. Dřevo absorbuje vlhkost a pomáhá botě vyschnout. Navíc napínák udržuje původní tvar boty.
  7. Pokud se boty namočí, nikdy je nenechávejte usychat zcela samovolně. Vždy je alespoň osušte utěrkou či hadrem a nechte je pozvolně uschnout. Zásadou je nedávat boty blízko topení. Sice by vyschly rychleji, ale kůži přímý zdroj tepla zásadně neprospívá.
  8. Jakmile bota uschne, nakrémujte ji pomocí hadříku. Poté ji ještě navoskujtepřekartáčujte. Finálním krokem je leštění a otření velmi jemným kusem tkaniny. Větší článek o tomto kroku připravujeme.
  9. Každopádně investujte do dobrých napínáků, do kvalitního obouváku a do různých krémů, vosků a kartáčů. Uvidíte, že se to vše velmi brzy vyplatí a vaše boty zůstanou dlouhá léta v perfektním stavu.

Článek jsme se svolením převzali z oficiálního blogu Loake.

Boty pro fajnšmekry: Jak probíhá renovace a kolik stojí?

Komentáře