O hodinkách tolik nepíši, protože jim rozumím pouze z laického pohledu (líbí/nelíbí, automat/ruční nátah, malé/velké, značka). Servery o hodinkách ale projíždím pravidelně, zvláště pak jeden s česky znějícím názvem Hodinkee.com. Nedávno jsem na iDnes četl, že zakladatel webu Benjamin Clymer prostě hledal pro svůj web jméno ve slovnících a české slovo hodinky se mu líbilo.

Před pár dny jsem tam narazil na nový model od Longinesu, který je replikou hodinek vyráběných pro československou armádu v období 1. republiky. Hned jsem se do nich zamiloval, a jakmile budou uvedeny na trh, budu po nich toužit ještě víc. Z webu hodinkee.com jsem tři převzal fotky, protože je mají fakt úžasné.

LonginesCzech_06

Jak se vlastně stalo, že čeští piloti dostali hodinky Longines? Za první republiky se na našem území žádné hodinky nevyráběly, tudíž armáda klasicky vypsala tendr. Nakonec vybrala společnosti Longines, Eterna a Letamania. Hodinky se vzhledově víceméně nelišily, ale fanoušci je (všechny značky) dodneška oceňují jako velmi praktické a vlastně i hezké. Podle dostupných údajů jich bylo pro armádu vyrobeno 3000 ks. První kousky dorazily v polovině třicátých let a model od Longinesu měl průměr pouzdra z nerezové oceli 41 mm a mechanický strojek s ručním nátahem. Našel jsem několik fotek, kde je na spodní straně vyryto “Majetek vojenské správy”. Podle článku na Chronomagu to bylo proto, že piloti a personál nejdříve hodinky nedostávali, ale byly jim jen zapůjčeny. Teprve později je armáda začala dávat za odměnu.LonginesCzech_01

Na webu Hodinkee.com doslova píšou, že hodinky od Longinesu pro naši armádu jsou “funkier military watches from the World War II era”. Longines novou verzi pojmenoval jako Heritage 1935 a vzhledově je stejná jako originální hodinky. Liší se v několika detailech. Průměr pouzdra je o 1 mm větší (42 mm) a není možnost prostřednictvím vroubkované lunety (ta je pevná) posouvat trojúhelníkový zobáček (ten chybí). Tento zobáček sloužil pilotům k odměřování času. Oproti původnímu modelu naopak přibyla datumovka (upřímně, jediná věc, která trochu kazí celkový dojem z jinak vydařené resuscitace). Hodinky pohání automatický strojek ETA 2895 s 42hodinovou rezervou chodu. Spodní strana není průhledná, takže strojek není vidět.

$_1

Původní model z třicátých let.

IKONICKÉ ČASOMÍRY: Omega Speedmaster, první hodinky na Měsíci

Komentáře