Vodka Russian Standard – Russkij Standart – získala své jméno podle přísné „výrobní normy“, kterou vydal roku 1894 poslední ruský car Mikuláš II. A ta vznikla mimo jiné i na základě dizertační práce chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva – O spojování lihu s vodou –, kterou obhájil na Petrohradské státní univerzitě v roce 1865, tedy ještě několik let předtím, než se mu prý ve snu zjevil poslední kamínek do největšího objevu jeho kariéry – periodické tabulky chemických prvků. Kterou dodnes žádný jiný objev nepřekonal.

A stejně tak nebyla překonána ani norma na výrobu kvalitní vodky, jejíž tvorbu měla na konci 19. století na starosti speciální komise, které předsedal právě Mendělejev. Její výsledné znění nařizuje, aby při výrobě byla používána kvalitní pšenice vypěstovaná na úrodných černozemích a měkká ledovcová voda (například ta z Ladožského jezera u Petrohradu) a aby výrobní proces zahrnoval několikanásobnou destilaci a následnou filtraci přes dřevěné uhlí.

Tato více jak století stará norma se nejen dodnes přísně dodržuje, ale díky moderním technologiím dosáhla ještě větší dokonalosti, a s tím i výsledný destilát. Průzračný, s jemnou lihovou vůní a čistou chutí s hebkými chlebovými tóny. A opravdu kvalitní vodka nepatří do mrazáku, protože nízká teplota maskuje její skutečný chuťový profil – naopak by se měla pít při pokojové teplotě – což ovšem v dnešní době znamená „mírně nachlazená“ na cca 15 stupňů (to totiž kdysi bývala běžná pokojová teplota nejen v ruských, ale i našich obydlích).

Zdá se, že na vodce jako takové se už nedá nic moc vylepšit – proto společnost Russian Standard nedávno představila novinku týkající se ne obsahu, nýbrž formy: nový design svých lahví, který z tohoto nápoje činí elegantní stylový produkt. A nemusí se pít po stakanech do dna. Naopak – tradice ze severských oblastí velí si ji vychutnávat, třeba s tzv. zakuskami, což jsou něco jako jednohubky s kyselými slanými okurkami, kaviárem, lososem či slanečky, ale skvěle doprovodí i větší pokrmy jako tradiční ruské blinčiky nebo minutkový hovězí guláš Stroganov. A díky své jemné neutrální chuti je ideální surovinou také v mixologii – vzpomeňme třeba na legendární koktejl Moscow Mule.

Komentáře