Palírna Radlík, která byla letos vyhlášena Palírnou roku, získala za své destiláty ocenění i v zahraniční. Na mezinárodní soutěži Spirits Selection by CMB (Councours Mondial de Bruxelles) získaly její destiláty tři zlaté a jednu Velkou zlatou medaili.

Zlaté medaile si odnesly Višňovice, Slivovice z uzrálá v dubovém sudu a Vínovice z dubového sudu. Velkou zlatou medailí, udělovanou pouze výjimečným produktům, byl oceněn Ořechový likér, postavený na destilátu z vinných hroznů. „Těší nás, že tradiční české destiláty jsou respektovány i ve světě a jsou vnímány jako ušlechtilé prémiové produkty,“ říká Zdeněk Musil, majitel a zakladatel Palírny Radlík, a Kamil Kutina, hlavní destilatér, dodává: „Každý národ má pro něj typické destiláty. My chceme, abychom na ty své byli stejně tak hrdí, jako jsou Skotové na whisky, Francouzi na koňak či calvados a Italové na grappu.“

Spirits Selection by CMB patří mezi nejvýznamnější mezinárodní soutěže destilátů. Hodnoceno bylo 2 387 vzorků z 57 zemí světa. Zajímavostí je, že každý rok soutěž probíhá v jiném státě. Letošní ročník se konal v Itálii nedaleko Benátek ve městě Treviso. Loňský ročník proběhl v Jižní Americe v Karibiku na francouzském zámořském území Malých Antil. Příští ročník proběhne v Asii.

Palírna Radlík byla v tomto roce velmi úspěšná i na domácí půdě. Vedle několika prvních míst na tradičních koštech (Jelínkův vizovický košt, Flora košt Olomouc a Holíč na Slovensku) se podruhé po sobě stala Palírnou roku a její Hruškovice Williams byla zvolena Pálenkou roku. Ocenění získala na největší české soutěži profesionálních destilatérů nazvané Pálenka roku v konkurenci 37 českých lihovarů. Její Hruškovice Williams byla nejlépe hodnoceným destilátem ze všech 296 soutěžních vzorků. V minulém roce byla Pálenkou roku Vínovice z dubového sudu také z Palírny Radlík.

Palírna Radlík v letošním roce slaví 25. let od založení. Je to řemeslný lihovar, který se od svého vzniku snaží povznášet ovocné pálenky mezi prestižní destiláty, kam bezesporu patří.

Srdcem palírny je měděná dvoukotlová destilační aparatura, jejíž koncept si sami navrhli a byla jim vytvořena na míru. Samotná aparatura funguje jako hudební nástroj umožňující destilatérovi reagovat a průběžně přizpůsobovat proces destilace charakteru daného ovoce. Na základě jeho rozhodnutí mohou být jednotlivé části destilovány 2x až 5x. K fermentaci ovocného rmutu využívají technologii řízeného kvašení, kterou najdete i v moderních vinařstvích. Během procesu kvašení, kdy se uvolňuje teplo, je ovocný rmut ochlazován, aby kvašení probíhalo za stálé a relativně nízké teploty. Díky tomu se lépe otiskne typická chuť ovoce ve výsledné pálence. Jak sami říkají, jejich cílem je objevovat duši ovoce, a technologie jim v tomto snažení pomáhá.

Zdá se, že právě využití moderní technologie v kombinaci s tradičními postupy stojí za tím, že jejich ovocné destiláty jsou oceňovány doma i v zahraničí díky své jemné a plné chuti.

Komentáře