Uspořádejte letos vánoční oslavy trošku jinak a vneste do tradičních dnů trošku živelnosti. Inspirujte se u Španělů, pro které jsou svátky gurmánskou událostí roku. Připravte si doma věhlasný turrón a doplňte vánoční tabuli o ikonickou cavu Freixenet, která se svými zlatavými odlesky dokonale dokreslí sváteční atmosféru.

Bohatá hostina plná nejrůznějších specialit a výtečných drinků – to jsou tradiční španělské Vánoce, které se stejně jako u nás slaví v rodinném kruhu. Pakliže byste hledali typický pokrm, zřejmě byste pouze jeden nenašli. Vánoční menu se liší region od regionu, ale o to rozmanitější bude výběr pokrmů, kterými můžete ozvláštnit vaši vánoční tabuli. Španělé patří k vyhlášeným gurmánům, a proto ani tyto svátky neochudí o delikátní pokrmy.

Feliz Navidad

Ve Španělsku slaví Vánoce podobně jako u nás, přesto částečně po svém. Sváteční období odstartuje 22. prosince, kdy se u obrazovek sejde skoro celé Španělsko. Losuje se totiž El Gordo, což je jeden z největších loterijních jackpotů na světě. Koná se nepřetržitě už od roku 1763.

Vánoční oslavy pokračují Štědrým dnem, který se nese ve znamení skvělého jídla a pití. Nechybí stromeček, betlém ani půlnoční mše. Většina rodin se schází během tradiční štědrovečerní večeře, kdy se podává například šunka (jamón), krevety, ryby a další lahůdky. V některých oblastech se můžete setkat s krocanem, jehněčím, kůzlečím nebo nakládaným mladým úhořem. Ze zeleniny jsou oblíbené artyčoky. Večeři završí sladkou tečkou v podobě populárního turrónu, připomínajícího turecký med, či polvorones, sádlového cukroví s mandlemi a skořicí.

Cava nesmí chybět

Tradičním vánočním přípitkem je španělské šumivé víno, které symbolicky doprovází všechna slavnostní setkání. „Cava se dokáže prvotřídně přizpůsobit různým gastronomickým a společenským zážitkům. Jednou z nejoblíbenějších je cava Freixenet Cordon Negro, která se skvěle snoubí se středomořskou kuchyní a je ideální volbou na nadcházející vánoční sezonu. Je osvěžující, ve vůni připomíná tropické ovoce, v chuti vyzývavá, středně plná, převládá ovoce podpořené atraktivní kyselinkou. Díky svým zlatavým odleskům navíc náramně doplní vánoční atmosféru,“ doporučuje k tradičním oslavám Denisa Kolaříková, sommelierka značky Freixenet, největšího distributora španělské cavy. Oslavy Štědrého dne pokračují v ulicích, kde lidé tancují až do brzkých ranních hodin.

Papa Noel nebo Kašpar, Melichar a Baltazar?

Dárky se tradičně rozdávaly až 6. ledna na svátek příchodu Tří králů. Doba se ale změnila, a proto dnes děti dostávají menší vánoční dárky už 25. prosince. Ty nosí Papa Noel neboli španělská obdoba Santy Clause. S těmi většími ale tradičně čekají do ledna.

Završení Vánoc

Na svátek příchodu Tří králů se rodinný stůl neobejde bez pochoutky známé jako Roscón de los Reye. Jedná se o obdobu české vánočky s kruhovým tvarem a ozdobenou kandovaným ovocem s mandlemi, která je navíc spjata s legendou. V těstě se ukrývá figurka krále a fazole bobu. Kdo najde figurku, stane se králem. Kdo zakousne bob, jednoduše musí příští rok přinést typickou španělskou pochoutku on.

V ulicích měst se konají slavnosti Los Reyes Magos neboli jízdy králů. Mýtické postavy v kostýmech přijíždí do měst na velbloudech a rozhazují mezi děti sladkosti s drobnými dárečky. Ti opravdoví Tři králové však jezdí v noci od domu k domu a dětem rozdávají dárky do připravených bot. Natěšené děti jim před večerem chystají i vodu pro velbloudy s nadějí, že je uvidí na vlastní oči. To se jim ale většinou nezadaří, jelikož usnou a druhý den ráno najdou už jen boty plné dárků.

NÁŠ TIP: Tři králové Freixenetu: Nadělte blízkým šumivý dárek

Dodejte Vánocům punc výjimečnosti a dopřejte si se svými blízkými výtečné španělské víno. Tři šumivé krále Freixenetu si můžete vychutnat s celou rodinou u štědrovečerního stolu nebo je můžete nadělit coby skvělý dárek. Cava Freixenet Carta Nevada osloví svou zelenkavou barvou se zlatavými odlesky a dlouhotrvajícím perlením. Chuť této cavy je bohatá, vyvážená a svěží s optimálním poměrem kyselin a zbytkového cukru. Skvělou volbou bude také populární cava Freixenet Cordon Negro Brut v designové matné černé lahvi. Zaujme zlatavou barvou se zelenkavými odlesky s jemným dlouhotrvajícím perlením. Ve vůni připomíná tropické ovoce s lehkým dotykem citrusové kůry. V chuti je vyzývavá, středně plná, převládá ovoce podpořené atraktivní kyselinkou. Pro fanoušky růžové doporučujeme cavu Freixenet Cordon Rosado se středně intenzivním perlením. V chuti je svěží a lehká, měkká a přitažlivá, typická pro červené plody. Má nádhernou ovocnou vůni.

Cavu Freixenet zakoupíte za doporučenou maloobchodní cenu 209 Kč například na www.osobnivinoteka.cz.

Komentáře