Ilegitimní dcera mladé otrokyně a důstojníka královského námořníka okouzlila šlechtickou smetánku Anglie 18. století. Zemřela jako svobodná žena nemalého majetku.

Čtyřiadvacetiletý Angličan sir John Lindsay sloužil v 60. letech 18. století u královského námořnictva v Britské Západní Indii (dnešním Karibiku) jako důstojník a kapitán válečné lodi HMS Trent, když spolu se svou posádkou zajal španělskou loď, na jejíž palubě byla i pohledná africká otrokyně Maria Bellová.

Maria se stala kapitánovou milenkou a okolo roku 1761 mu porodila dceru. Co se stalo s mladou otrokyní, není známo, ale i tak se sir Lindsay nevrátil do Anglie sám – přicestovala s ním i jeho čtyřletá dcera, mulatka Elizabeth Bellová, které se říkalo „Dido“.

FOTO: Dido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici

Dido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici - image-assetDido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici - Sir_John_LindsayDido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici - 800px-William_Murray,_1st_Earl_of_Mansfield_by_John_Singleton_CopleyDido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici - Jean-Baptiste_van_Loo_-_William_Murray,_1st_Earl_of_Mansfield_-_Google_Art_ProjectDido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici - Dido_Elizabeth_Belle
Další fotky
Dido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici - english-heritage-kenwood-house-the-glorious-kenwood-on-hampstead-heath-e9a22feec411b78367a619ec61577cfdDido Elizabeth Belle, černá otrokyně, která zemřela jako svobodná žena obklopená šlechtici - 3ab3b846480fbd4963919838c82fc358

Bystré dítě umístil na výchovu ke svému strýci Williamu Murraymu, 1. hraběti z Mansfieldu, nejmocnějšímu právníku své doby a vlivnému politiku, který sídlil v paláci Kenwood House nedaleko Londýna. Manželé Murrayovi neměli vlastní potomky, ale nesobecky vzali do své péče Dido i osiřelou příbuznou lady Elizabeth Murrayovou, ze kterých se staly blízké přítelkyně.

V době plné rasismu, předsudků a nenávisti vůči lidem jiné barvy pleti se slečně Dido dostalo v rodině vážených Murrayů vzdělání i lásky. Půvabná dívka okouzlovala návštěvy jeho lordstva svým nadáním i inteligencí, o setkání s ní nás informují dobové, především deníkové záznamy.

I přes neobvyklé postavení černé ženy, která byla stále de facto otrokyní v domácnosti bílých šlechticů, se Dido pro svůj původ neúčastnila všech společenských akcí, pokud se očekávala spoustu cizích (a potenciálně nechápavých) hostů.

V USA netrpěli jen otroci tmavé pleti. K vlastnictví bílých otroků stačila kapka černošské krve

Hrabě Murray však náklonost k adoptované neteři neskrýval. Později ji dokonce zaměstnal jako osobní písařku – taková práce vyžadovala vzdělání, důvěru i jiné schopnosti a byla obvykle dávána pouze mužům. William Murray se nakonec stal důležitou osobou, která se zasadila o cestu ke zrušení otroctví. Hrabě Mansfield své milované neteři nakonec zajistil svobodu.

Dido žila v paláci Kenwood House po celých 31 let. Později se vdala a porodila několik potomků, kteří pokračovali v námořnické kariéře svého děda. Zemřela roku 1804.

Jan Králík

Komentáře