Většina chlapů u nás dostává parfém maximálně na Vánoce a poprvé ho použije až na Velikonoční pondělí, kdy si na něj náhodou vzpomene při oblékání hodobožové košile. Pak zase parfém hezky uloží do skříně nebo šuplíku a maximálně se nastříká nějakým tím Adidasem (fuj). Pokud ale k většině nepatříte, rádi hezky vypadáte, zapomeňte na všechny ty Hugo Bosse, Diory nebo Calviny Kleiny a pořiďte si pořádnou gentlemanskou klasiku.

Knize Ten

Asi nejznámější vídeňský pánský krejčí (Knize) českého původu, který šije obleky od roku 1858, má kromě všeho možného pro gentlemany v nabídce také svůj parfém Knize Ten. Poprvé byla tato vůně na trh uvedena už v roce 1923, takže pokud chcete vyzkoušet téměř stoletou pánskou klasiku, nemáte lepší možnost. A jak Knize Ten voní? Je to krásně vyvážená, lehce kouřová vůně kůže, která vám evokuje klasickou krejčovskou dílnu ve Vídni z doby Rakouska-Uherska. Pokud je vám 20 let, tak Knize Ten pro vás nejspíše nebude. Ale jestliže netrpělivě čekáte na čtyřicítku, tak ji určitě vyzkoušejte. Na druhou stranu, bývala to oblíbená vůně Jamese Deana, který jak známo svět opustil v pouhých 24 letech.

Halston Z-14

Roy Halston měl vždy rád klobouky. Dokonce tak, že se díky nim stal slavným. Nejvíce za svou slávu vděčí tzv. pillboxu (kastrůlek), který si oblíbila Jackie „O“ (Jacqueline Kennedy). Halston také zpopularizoval nošení roláků a rozhodně byste měli vyzkoušet jeho vůni Halston Z-14. Někteří ji definují jako smyslný, sofistikovaný a zároveň sexy parfém. Na trhu je již od roku 1974 a má moderní, ostrou, dřevitou až lehce mechovou vůni se závanem cedru, jantaru a citrusů. Spíše vhodnější pro pány než kluky.

Eau D’Hermes

Opět klasika. Tentokrát však unisexová. Takže nic pro homofobní macho muže. Eau D’Hermes je pikantní osobitá vůně z klasické suché směsi dřevin s troškou citrónu, levandule, bergamotu a šalvěje. Poté, co se vůně rozvine, můžete cítit směs hezky voňavého koření, kůže a vanilky.

Extract of Limes (Trumper)

Osvěžující citrusová vůně z Anglie, kterou v Česku opět neseženete, a která o sobě tvrdí, že každý pór vašeho těla bude atakován vůní čerstvě vymačkaných limetek (west indian limes). Koupíte určitě v Londýně nebo na internetu.

Kde koupit?

Např. Knize Ten můžete koupit v Panské pasáži. Jinak ale na české parfumérie zapomeňte. Hledejte na Amazonu nebo eBay.

Jak se vyznat ve vůních?

Není parfém jako parfém. Záleží na podílu vonných látek. Proto když si koupíte vůni, na které je napsáno Cologne (nebo Eau de Cologne), budete vědět, že podíl vonných látek je okolo 5 %. Jestliže si pořídíte toaletní vodu (Eau de Toillete), tak dostanete podíl vonných látek v rozmezí 6 – 12 %. Eau de Parfum má podíl 10 – 20 % (obvykle 15 %), Esprit de Parfum 15 – 30 % a Perfume Extract 15 – 40 % (obvykle 20 %). Například voda po holení obsahuje 1 – 3 % vonných látek. Zbytek je koncentrovaný líh.

Nejlepší vůně, kterými si vylepšit život

Komentáře