Málokdo tuší, že slavná hodinářská značka Omega začala svůj oficiální název používat až padesát pět let po založení a ono jméno, poslední písmeno řecké abecedy, převzala po vlastním strojku. Šlo o jeden z nejoblíbenějších kalibrů všech dob – 19linkový kalibr „Omega“.

Hodinář Louis Brandt založil firmu La Generale Watch Co. v roce 1848. Louis byl posedlý přesností a kvalitou a jeho výrobky se během několika let staly populární nejen v jeho rodném městě v La Chaux-de-Fonds, ale i v celém Švýcarsku a poté i v Evropě. Když zemřel, převzali firmu synové Louis-Paul a César, kteří se snažili zachovat otcův odkaz perfektního chodu a zároveň zefektivnit výrobu. V roce 1894 uvedli na trh jeden z nejznámějších hodinářských strojků všech dob, 19linkový kalibr. Ten se vyráběl sériově, jednotlivé dílky mohly být v případě potřeby vyměněny, snadná a rychlá oprava mohla být prováděna kdekoli na světě. Moderní výroba tohoto jednoduchého, ovšem geniálního strojku změnila vnímání hodinářského světa. Kalibr dostal název Omega 19-ligne a vyrobily se ho stovky tisíc kusů. Byl to právě tento stroj, po němž v roce 1903 přejmenovali bratři Brandtové svou firmu a od té doby se Omega stala synonymem přesnosti a švýcarské kvality.

De Ville Trésor, výroční kolekce

Švýcarský gigant, hodinářská značka Omega, je i u nás velmi dobře známý. Obrovskou popularitu si vydobyl už za první republiky. Tehdy k nám proudily kapesní omegy po tisících a v nemálo rodinách tak dodnes zůstaly jako ono „malé dědictví“ po dědečkovi. Omega se na začátku minulého století stala jedním z největších producentů hodinek na světě a za tímto úspěchem stál právě 19linkový kalibr, který se vyráběl nepřetržitě téměř tři desetiletí, až do roku 1923. Některé z těchto strojků byly uchovány a letos z nich hodináři v Omega, přesněji v oddělení Atelier Tourbillon, sestrojí devatenáct nových strojků, jež obohatí moderními součástkami. Vylepšení se dotkne pérovníku, vlásku či šroubovaných kamenů, nový stroj bude pohánět limitovanou kolekci kapesních hodinek s řízením ruček na pozici 3.

Víte, jak správně nosit kapesní hodinky?

Pro ty, kdo se raději dívají na zápěstí než na řetízek u vesty, je tu speciální edice hodinek De Ville Trésor k oslavě 125. výročí jména značky. Nový kalibr Omega 8929 Master Chronometer s ručním nátahem a rezervou chodu 72 hodin je poctou slavnému 19linkovému kalibru. Vínově červený smaltovaný číselník koresponduje s řemínkem stejné barvy, tradiční 40mm pouzdro ze žlutého zlata doplňují plastické indexy a ručky. Tváří hodinek stal britský herec Eddie Redmayne, který je ambasadorem značky Omega od roku 2016.

Kateřina Daňková

3 módní doplňky, které si musíte pořídit na léto

Komentáře