Vánoce, opakující se návštěvy u příbuzných a přátel, vrchovaté stoly plné dobrot, kterým často nedokážeme říct ne. Právě to je pro mnohé z nás vidina následujících týdnů, která se může promítnout do toho, že se budeme přejídat a ve svém těle se budeme cítit nepohodlně. Jednou z možností, jak z tohoto kolotoče ven, je i zařazení pravidelného pohybu, který nám pomůže s trávením, a navíc díky vyplaveným endorfinům budeme mít lepší pocit ze sebe samých.

Až po Vánocích přivítáme leden, tedy měsíc, kdy si dáváme předsevzetí a pravidla pro cestu za lepším já, můžeme z předchozích dobrých návyků jen těžit. Ať už si vybereme jakoukoliv pohybovou aktivitu, musíme si být jistí, že nás bude bavit. Někdo si zamiluje běh či rychlou chůzi, jiný zvolí pomalejší jógu, další bude pravidelným návštěvníkem fitness centra. Co vše nás na cestě plné sportu čeká a jaké pohybové návyky mají Češi?

Milovníci odpoledního běhání

Jsme poměrně aktivní národ, který je zvyklý se hýbat, a to venku i uvnitř. Návštěvy posiloven, tělocvičen a fitness center patří k pravidelným návykům řady z nás. Venku je nejčastější pohybovou aktivitou běh, kterému se Češi věnují hlavně mezi 12. a 18. hodinou. Ukazují to data z průzkumu Zepp Health.

Chytrý pomocník na zápěstí

S dosažením lepších výkonů pomáhají chytré hodinky, které dokážou změřit širokou škálu funkcí. Tep, spálené kalorie, počet kroků nebo vzdálenost patří dnes mezi ty základní. Jeden z nejnovějších modelů značky Amazfit, GTR 4, navíc umožňuje synchronizaci dat z běhání do aplikace Strava a adidas Running.

V zimě cvičíme spíš uvnitř

Se zkracujícími se dny v zimním období roste na popularitě i cvičení uvnitř. Možností je spousta. Skupinové dynamické lekce, pomalejší jóga nebo pilates či posilování na strojích ve fitness centru. V poslední době vidíme i zvyšující se zájem o cvičení doma podle online platforem. Data společnosti Fitshaker ukazují, že cvičení doma si lidé nechávají spíš na pozdější hodiny. Nejčastěji se v obýváku potí mezi 18. a 20. hodinou. Nejraději mají uživatelé kratší videa zaměřená na posilování břicha a hýždí či ta, která slibují hodně spálených kalorií v krátkém čase. Až 80 % z nich si cvičící videa pouští na mobilním telefonu, což jen potvrzuje trend používat při cvičení chytré pomocníky.

Inteligentní sluha pro lepší výkony

Spolu s mobilem jsou opět nepostradatelnou součástí cvičení i chytré hodinky. Ty nejnovější modely od značky Amazfit obsahují až 150 sportovních režimů, osm z nich dokážou rozpoznat automaticky a samostatně.

Poměrně přesně si tedy můžete změřit svůj výkon, zaznamenat si pokrok nebo se podívat, jak se na cestě za svou vysněnou postavou zlepšujete. Model navíc dokáže rozpoznat až 15 silových cvičení, umí počítat opakování cviků, sety i čas odpočinku. Dalším skvělým benefitem je možnost vytvořit personalizované šablony pro intervalový trénink, a to přímo na displeji hodinek.

Nikola Nádvorníková

Komentáře