Unikátní hodiny německého designéra využívají velmi neobvyklého způsobu sdělování času. Člověk se dozví, jaká hodina právě „odbila“ ne za pomoci svého zraku či sluchu, ale čichu.

„Es Liegt was in Der Luft“ neboli „Cosi je ve vzduchu“ – právě tak byly pojmenovány hodiny německého designéra Patricka Palcice představené před pár lety na kolínském veletrhu „imm Cologne“.

FOTO: Čichové hodiny nabízejí alternativní způsob, jak rozpoznat čas

Čichové hodiny nabízejí alternativní způsob, jak rozpoznat čas - es-liegt-was-der-luft-patrick-palcic-clocks-design-homeware_dezeen_hero-1704×959Čichové hodiny nabízejí alternativní způsob, jak rozpoznat čas - es-liegt-was-der-luft-patrick-palcic-clocks-design-homeware_dezeen_2364_col_1-e1484935708396-852×852Čichové hodiny nabízejí alternativní způsob, jak rozpoznat čas - es-liegt-was-in-der-luft-by-patrick-palcic-designpreis-halle-2017Čichové hodiny nabízejí alternativní způsob, jak rozpoznat čas - es-liegt-was-der-luft-patrick-palcic-clocks-design-homeware_dezeen_2364_col_2-852×514Čichové hodiny nabízejí alternativní způsob, jak rozpoznat čas - es-liegt-was-der-luft-patrick-palcic-clocks-design-homeware_dezeen_2364_col_4-852×568
Další fotky
Čichové hodiny nabízejí alternativní způsob, jak rozpoznat čas - imm2017-talents1

Klasické hodiny připomíná snad pouze tradiční tvar kruhu, vše ostatní se pak vymyká z běžného procesu rozpoznávání času. Místo ručiček a čísel je kruhová měděná deska proděravěna dvanácti nenápadnými otvory. Každé z hodin je přiřazena odlišná vůně uchovaná v mechanismu za fasádou desky.

Patrick Palcic

Pomalým tempem otáčející se deska pak každou hodinu zasáhne místo času dvanácté a uvolní kapku silné esence. Parfém se pomalu line dolů po vyhřívaném měděném povrchu, který tekutinu vypaří a aroma rozšíří po místnosti.

Kromě vábné stopy ve vzduchu zanechá vonná esence postupem času otisk i na samotném měděném plátu, který na daném místě zoxiduje. Na desce se tak samovolně vytvoří vzorek typický pro plynutí a značení času, připomínající hodinové ručičky.

Bizarní a extravagantní. „Bublinový“ palác, sídlo slavného návrháře, je k mání za 9 miliard korun

Sám autor se ke svému dílu vyjádřil se slovy: „Čichové hodiny umožní uživateli zažít plynutí času zcela jiným způsobem“ a „místo toho, aby byl čas čten, jako je tomu s ostatními hodinářskými kusy, visí ve vzduchu a je vdechován“.

Jan Králík

Komentáře