Jeho otec byl jedním z nejvýznamnějších českých filatelistů a sběratelů umění a tak má Jiří Hečko mladší sběratelství v genech. Jen se namísto známek a obrazů specializuje na hodinky, přesněji řečeno na kousky tzv. haute horlologie neboli vysoké hodinařiny.

Aktuálně se jeho sbírka rozšíří o vskutku unikátní kousek – hodinky s nejvíce komplikacemi na světě od proslulé švýcarské manufaktury Audemars Piguet. „Jen popsat, co všechno umí, by vydalo na několik hodin. Ve zkratce jde o vše zajímavé, co v hodinářském světě existuje,“ říká Hečko. „Cesta k nim byla strastiplná a extrémně finančně náročná. Jsem stále plný dojmů. Vyrobily se pouhé čtyři kusy a já jsem první v Evropě, který si jeden z nich převezme,“ dodává.

V podcastu Muži v Česku Hečko popisuje, jak probíhala více než patnáctiletá cesta vášnivého sběratele k pomyslnému „svatému grálu“ v podobě mistrovského uměleckého díla hodinařiny od značky, kde je komplikované zakoupit i základní modely. „Je to vášeň, místy až trochu obsese, kterou krok za krokem budujete a rozvíjíte. První hodinky Audemars Piguet se mi podařilo koupit až po několika letech, pak jsem se snažil jít po větších a větších komplikacích a nakonec jsem si vybudoval řekl bych až přátelský vztah se značkou a jejími představiteli, ač jsem začínal jako řadový klient,“ vysvětluje Hečko s tím, že právě nadšení a neustálé sebevzdělávání v oboru bylo i jedním z klíčů k tomu, aby byl jedním z těch, kterým samu značka Audemars Piguet nabídla svůj nejunikátnější kousek. „Někdo si může říct, že jsou to jen hodinky. Navíc bude mít i pravdu v tom, že různé chytré hodinky dnes ukazují čas přesněji a stojí zlomek. Jenže pro nadšence jako já je to jako když sportovec po dlouholetém snažení vyhraje zlato na olympiádě,“ uzavírá Hečko.

Kolik vůbec nejkomplikovanější hodinky stojí, jaký je jejich investiční potenciál a jak sběratelství hodinek souvisí s podnikáním společnosti Nosta – Hertz Investments, které je Jiří Hečko ml. spoluzakladatelem? Poslechněte si celou epizodu podcastu.

Komentáře