Vše, co je připojeno k internetu nebo lze dokonce propojit s mobilním telefonem, je chytré zařízení. Máme tak chytré televizory, lednice, a dokonce třeba lavičky nebo i celá města. Jen automobilům se přes všechen pokrok tento přídomek jaksi vyhýbá. Přitom současné vozy v sobě mají více elektroniky než kosmické lodě Apollo a nepřetržité připojení k internetu a propojení s mobilním telefonem se již stalo standardem.

Se zajímavou možností, jak tohoto spojení využít, přišla nedávno i jihokorejská automobilka Kia. Majitelům bateriových elektromobilů a plug-in hybridů své značky nabídla možnost, jak si za pomoci mobilní aplikace hravou formou snížit své náklady na dobíjení. Stačí jim k tomu sbírat bonusové body prostřednictvím aplikace &Charge. Způsobů, jak získat bonusové body, je přitom celá řada od poskytování „recenzí“ ke kvalitě dobíjecích služeb až po nakupování ve více než 1500 partnerských e-shopech.

Například za nahrání fotografie dobíjecí stanice obdrží uživatel pět bodů. Jeden bod má přitom hodnotu 0,08 eura (cca 2 Kč), což je průměrná cena za dobití na 1 kilometr jízdy na veřejných dobíjecích stanicích. Nasbírané body pak mohou řidiči uplatnit v další aplikaci Kia Charge, se kterou lze jednoduše dobíjet u více než půl milionu dobíjecích bodů napříč celou Evropou.

Službu &Charge mohou od prosince 2022 využívat motoristé v Rakousku, Dánsku, Německu, ve Španělsku a Velké Británii. V průběhu letošního roku se jí dočkají i čeští a polští majitelé elektromobilů Kia a v jeho závěru by měla být služba zpřístupněna i pro firemní zákazníky.

Pokročilá navigace včetně posledního kilometru

Kia Charge a &Charge však nejsou jedinými aplikacemi, které Kia svým zákazníkům nabízí. Nejen pro majitele elektrifikovaných vozů, ale i pro ty se spalovacími motory je tu především aplikace Kia Connect, která v podstatě funguje jako prodloužená ruka palubního infotainmentu. Ten řidiči na displeji vozu v reálném čase zobrazuje všechny potřebné informace pro pohodlné cestování, jako jsou údaje o počasí, dopravní situaci nebo funkci online navigace. Díky nepřetržitému připojení k internetu dokáže navigace mimo jiné i předvídat pravděpodobnou hustotu provozu, a pokud by se doprava začala komplikovat, nabídne náhradní trasy. Současně však umí poskytnout i aktuální informace o volných parkovacích místech ve vybrané lokalitě nebo seznamy bodů zájmů, jako jsou oblíbené restaurace nebo cíle výletu či upozornění na čerpací a dobíjecí stanice včetně aktuálních cen.

A v čem tedy spočívá přínos aplikace Kia Connect? Jednoznačně v pohodlí. Proč například vyhledávat cíl a hledat trasu na displeji infotainmentu ve chvíli, kdy nejvíc spěcháte, když si vše můžete nastavit dopředu v klidu domova. Trasu vyhledáte v mobilní aplikaci a jednoduše ji odešlete do palubního systému svého vozidla. Stejně tak lze Kia Connect využít i při takzvané navigaci na poslední kilometr cesty. Ta vás dovede od zaparkovaného vozu až ke konečnému cíli.

Ovládněte auto na dálku

Aplikace Kia Connect toho však umí mnohem víc. Praktickou funkcí jsou například uživatelské profily. Ty umožňují přizpůsobit auto každému řidiči na míru, počínaje polohou elektronicky stavitelné sedačky a nastavením jízdních asistentů konče. Prostřednictvím aplikace si také zkontrolujete stav vozidla, můžete auto na dálku uzamknout a vzdáleně ovládat i některé jeho další funkce.

Jsou-li tedy moderní vozy chytré, pak nejchytřejší z nich jsou plug-in hybridy a elektromobily. Právě jejich majitelům totiž nabízejí aplikace ještě více funkcí. Prostřednictvím mobilního telefonu mohou nejen kontrolovat stav akumulátoru, včetně potencionálního dojezdu, ale také ovládat například klimatizaci, topení a obecně vše, co je spojené s dobíjením.

Komentáře