Sydney Fish Market dánského architektonického studia 3XN s ikonickou zvlněnou střechou připomínající mořské vlny přinese do centra města nové místo k odpočinku, procházkám, ale hlavně k nákupu čerstvých ryb.

Původní rybí trh, který byl založen už v roce 1945, prodá každý rok přes 11 000 tun ryb a navštíví jej kolem tří milionů turistů. Trh se nachází v industriálních budovách a skladištích a není přizpůsoben takovému náporu návštěvníků. Město se proto rozhodlo, že vybuduje nový moderní prostor, který se stane kromě prodejního místa také příjemnou destinací pro trávení volného času.

FOTO: Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN

Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 1Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 3Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 6Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 7Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 2
Další fotky
Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 5Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 9Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 4Futuristický Sydney Fish Market dánského studia 3XN - Sydney fish market 8

Nový Sydney Fish Market bude vybudován v zátoce Blackwattle Bay a s plochou 3,6 hektarů se stane největším rybím trhem na světě. Přízemí budovy bude sloužit pro velkoobchod, aukce a zásobování. O patro výše vyroste prostor pro veřejné tržiště, nad kterým vzniknou v zasklených galeriích restaurace, bary a kavárny.

„Tato budova bude mít mnoho podob. Jako rybí trh, kulturní centrum, místo k setkávání obyvatel, zajímavost pro turisty i inspirativní ikona světoznámého přístavu,“ vysvětluje Kim Herforth Nielsen, jeden ze zakladatelů 3XN.

Rozlehlé schodiště, které spojuje náměstí před budovou s veřejným tržištěm, bude sloužit také jako hlediště pro různé kulturní akce, se kterými město do budoucna počítá. Ve venkovních prostorách na obou stranách budovy vznikne promenáda na úrovni mořské hladiny, se spoustou vodních a pobřežních rostlin a skvělou dostupností z místní MHD.

Další klíčovou součástí budovy je střecha ze dřeva a hliníku, která bude shromažďovat dešťovou vodu k opětovnému využití, ochrání prodejní místa od přímého slunce a díky svému charakteristickému tvaru bude schopna využívat vítr k ohřevu vzduchu a zároveň chránit před studenými proudy. „Environmentální a sociální udržitelnost jsou základní a neoddělitelnou součástí návrhu,“ vysvětluje Nielsen.

„Dánští designéři navrhli před lety ikonickou Sydney Opera House a my pevně věříme, že budou Dánové znovu úspěšní, tentokrát s projektem Sydney Fish Marketu. Návrhy 3XN jsou pro nás velkou inspirací a jsme nadšení, že s nimi můžeme spolupracovat na společném oživení naší vize,“ říká Barry Mann, vedoucí portfolia projektů UrbanGrowth NSW.

Návrh studia 3XN byl vybrán z více než 60 projektů z celého světa a výstavba by měla začít v polovině příštího roku. Plánované dokončení je již v roce 2020.

Adrian Amiridis

Opera v Sydney nesplnila zadání a porota ji vyřadila. Přesto stojí. Poznejte pestrou historii jednoho z novodobých divů architektury

Komentáře