Jsou romány, které by si měl přečíst úplně každý. Že se vám nechce? Jen se vymlouváte, že nemáte čas? Nebo ho opravdu nemáte? Takže vás jako možnost napadne audiokniha. Správně. Máme pro vás jednu naprosto výjimečnou.

Milana Kunderu zná celý svět. My jej tak trochu bezdůvodně stále považujeme za Čecha, i když svět ho vnímá spíš jako Francouze. V Paříži žije již celá desetiletí a ve francouzštině už píše úplně všechno. Některé své zásadní věci ovšem napsal ještě česky. Například Žert, Valčík na rozloučenou, povídkový cyklus Směšné lásky. A také Nesnesitelnou lehkost bytí, román, který vznikl v roce 1984 a je ze všech jeho knih nejznámější a nejčtenější.

Jak zlepšit spánek, intelekt, potenci? Místo sjíždění Facebooku čtěte knihy. Stačí 6 minut denně

Je zasazen do období sovětské okupace Československa a normalizace, která následovala po ní. Vypráví o dvou mileneckých párech – Tomášovi a Tereze, Sabině a Franzovi. Tomáš s Terezou jsou zvláštní pár, Tereza Tomáše miluje a Tomáš miluje Terezu, přesto jí ale nedokáže být věrný, neustále potřebuje milenky. Tereza se mu snaží porozumět, chápe, že jde z jeho strany pouze o sex. Je depresivní. Po obsazení Československa se Tomáš s Terezou rozhodnou emigrovat do Švýcarska, kde by se mohlo Tereze udělat psychicky lépe. Tomáš zde má zajištěnou práci v nemocnici…

Ne, opravdu nemá cenu se vám tu snažit převyprávět děj jednoho z nejkrásnějších, ale dějově i formálně dost komplikovaných románů. Bude mnohem efektivnější, když si pustíte Nesnesitelnou lehkost bytí jako audioknihu. Kompletní, tudíž v nezkrácené verzi, ji pro vás načetl Jiří Bartoška. Co na to říkáte? Skvostné spojení, nemyslíte?

Martin Hradecký

Herecké legendy, které mají styl: Robert Redford

Komentáře