Asi nikdo nechce chodit nebo žít se sobcem. Může se ale sobectví někdy hodit v posteli? Nejnovější výzkum souhlasně přikyvuje.

Stalo se určitě už spoustě z vás. Udělali jste své partnerce nebo partnerovi dlouhou, důkladnou a stimulující masáž a doufali jste, že něčeho podobného se vzápětí dočkáte i vy? Bohužel jste ale místo toho slyšeli něco o únavě a pak už jen pravidelné oddychování. Nebo k něčemu podobnému došlo při orálním sexu? Že vy jste se snažili v naději, že se vám dostane něčeho podobného? Jenže jste se nedočkali.

Toho, že být sexuálně sobecký se v dlouhodobějším časovém horizontu nevyplácí, bylo napsáno už víc než dost. Nikdo přece nechce spát se sobcem. Ale co když z toho ve výsledku můžete i něco vytřískat? Tedy ti, co se sobecky v posteli obvykle nechovají. Víc erotiky, víc vášně, větší uspokojení?

Známý sexuolog Stephen Snyder v jedné ze svých aktuálních studií tvrdí, že jedním z největších problémů v sexuálních vztazích je to, když se až příliš snažíme o to, aby byl náš partner dokonale uspokojen. Prostě v posteli tlačíme na pilu až moc silně a soustředíme se mnohem víc na to, jak druhému působíme rozkoš, aniž bychom si dokázali naplno užít, jak dobře nám dělá náš protějšek. Takto nastavená situace pak zákonitě vede k tomu, že neuspokojeni zůstanou oba dva. Zkuste tedy někdy brát víc než dávat, vyplatí se to oběma.

Užívejte si přítomného okamžiku a na nic jiného nemyslete. Ano, i sex často bývá dopředu promyšlenou nebo spíš promýšlenou záležitostí. Zkuste raději neblokovat svůj mozek a tedy ani prožitek otázkami, zda budete schopen toho druhého dostatečně uspokojit a užívejte si jen toho, co se děje právě teď. Když se totiž ztratíme v myšlenkách, nevěnujeme se pak dostečně sexuálním potřebám svým, ale ani těm partnerovým. A vítězem nakonec není nikdo. Snyder k tomu říká: „Sexuální štědrost, která není doprovázená i jistou mírou sobectví, není vůbec erotická.“

Aby se z vás mohl stát sexuální sobec (samozřejmě v rámci slušného vychování), musíte přirozeně dosáhnout toho, že po vás bude někdo toužit. Že vás bude chtít. Že z vás bude hotový. Tedy spíš hotová. Je naprosto pochopitelné, že nechceme trávit v posteli čas a vynakládat sexuální síly s někým, kdo si chce jen užívat, aniž by nám to jakkoli vracel. Takže to se sobectvím zase nepřehánějte. Buďte rafinovaní a na vlastní rozkoš se soustřeďte nenápadně. To znamená, že svým partnerkám musíte pokaždé způsobit aspoň malou rozkoš, i když se vám ten den či večer sebevíc nebude chtít. To potom raději buďte sobečtí úplně a v ten moment s nikým nespěte. I to může mít na kvalitu vašeho budoucího sexuálního života příznivý vliv.

Martin Hradecký

Komentáře