Ashley Maxwell-Lam (30) pracuje jako projektový manažer ve velké bance v Sydney. Jak se na banku sluší, chodí do práce v košili, obleku, kravatě… a v botách na vysokém podpatku.

Ashleyho vždycky fascinovalo sebevědomí, jaké vyzařuje z žen, které chodí na vysokém podpatku. A tak se rozhodl, že podpatky začne nosit taky. K obvyklému obleku. Nyní již má doma na výběr z devíti lodiček na patnácticentimetrovém podpatku. Nosí je několikrát týdně, a to zejména na schůzky s novými klienty. Kombinace elegantního obleku, kravaty a podpatků zjevně funguje a dokáže lámat ledy.

Na nápad s dámskými botami přišel Ashley, který je mimochodem gay, zhruba před rokem, kdy se přestěhoval z Queenslandu do Sydney. Částečně jej inspirovalo video tří francouzských tanečníků na podpatcích, ale především jedna manažerka v jeho bance: když nakráčela do místnosti, jako by ovládla celý prostor, a čišelo z ní sebevědomí rozhodnost. Sama tvrdila, že to všechno je botami. Ashley se jí zeptal: „To se tak opravdu cítíš díky tomu, co máš na sobě?“ A ona na to: „Tak si je zkus a uvidíš.“ Ashley si boty zkusil a viděl. Když procházel vstupní halou, cítil se naprosto úžasně, jako král.

Vadí to někomu? Šéfce Ashley svůj módní záměr oznámil předem a ona mu odpověděla, že zjistí, zda to je v pořádku. Načež jí Ashley sdělil, že se neptá, jestli podpatky nosit může, ale že jí to prostě sděluje. Ashley tvrdí, že lidi jeho outfit berou vesměs v pohodě, negativní reakce však prý přicházejí bohužel zejména z řad gayů.  „Jeden mi povídá: ‚Proč nosíš podpatky, vždyť je to nechutný, jsi přece chlap ne?‘ Tak jsem mu řekl, že nemá vůbec žádné právo mě kritizovat: ‚Vypadáš jako dřevorubec, ale opálení máš ze solárka, máš vytrhané obočí, dvakrát týdně chodíš do barbershopu a sekeru ani pilu jsi v ruce nikdy nedržel.‘ Náš znak je přece duha, tak proč odsuzovat jiné jen proto, že mají jiný vkus?“

Ashley přiznává, že pozornost, kterou v práci i na ulici poutá, má rád. Ale jen proto to prý nedělá: „Mám rád kontrast mezi mužností a ženskostí.“ Ať si o této kombinaci z estetického hlediska myslíte cokoli, je třeba uznat, že tento člověk má prostě koule. A respekt si zaslouží ostatně už za to, že to v těch botách celý den vydrží.

Komentáře